Článek
S Anglií mívají lidé zafixované mnohé stereotypy. Třeba ta romantická představa anglického džentlmena. „Titanic se potápí a záchranných člunů je nedostatek? To nic, madam, až po vás a vašich dítkách, my si tady s kolegy zatím zahrajeme ještě jednu partičku bridže..." Příběh z Londýna roku 1981 je stejně neuvěřitelný a snad ještě pravdivější. Co na tom, že hlavní úlohu v něm nehrají Britové, ale Nor a Američan?
Tentýž rok se poprvé běží dnes velmi slavný London Marathon. Málokdo tuší, že se později zapíše do dějin královské vytrvalecké disciplíny a stane se jedním z tzv. Velké šestky, Marathon Majors, jedním z nejvýznamnějších maratónů světa. Do čela závodů se propracovávají Dick Beardsley a Inge Simonsen. Stejná délka kroku, stejná frekvence. Běží bok po boku a s vypětím veškerých svých sil míří k blížícímu se cíli. Najednou se Dick otáčí na svého soupeře a rychle křikne něco jako: „Hej, co kdybychom tu zatracenou cílovou pásku protnuli spolu?!" Nor souhlasí. A tak k překvapení všech ukrajují z posledních desítek metrů společně, ruku v ruce.
• V roce 1981 běželo London Marathon 7590 účastníků. Organizátoři ovšem obdrželi přes 20 000 přihlášek. • Z běžců prvního ročníku jich dodnes v Londýně každý rok závodilo 22. |
Co tím sledují? Vždyť z dnešního „sportovního" pohledu jde o dead heat, vítězné částky se dělí na polovinu. Možná se ještě v Londýně neřídí úplně všechno jen finančními hledisky. Beardsley k tomu tenkrát novinářům řekl: „Byla to velká věc pro nás pro oba, nikdo z nás totiž předtím maratón nevyhrál." A tak vítězný čas 2:11:48 svítil tehdy v tabulkách hned u dvou jmen. Dvojnásobná radost?
Možná o to větší, že nikomu z nich už se vítězství ve velkém závodě nikdy zopakovat nepodařilo. Dick Beardsley navíc v 90. letech minulého století utrpěl hned tři vážné dopravní nehody a jednu těžkou nehodu v horách. Pokaždé si poranil páteř, kterou bylo nutné třikrát operovat. Bolesti lékaři pacientovi tišili medikamenty, na nichž se běžec stal závislý. Později Beardsley zakládá nadaci, jež má pomáhat lidem s podobným osudem, lidem závislým na analgeticích.