Článek
Jedna z vědeckých studií se zabývala otázkou, jaká teplota ložnice je ideální, abychom z naší tělesné hmotnosti ukrojili co možná nejvíce. Podle ní je vůbec nejvyšší myslitelná teplota na úrovni 20 °C. Pokud máte v ložnici tepleji, spotřeba kalorií v noci klesá na minimum.
Je známou věcí, že spánek je v podstatě nejdůležitější fází každého tréninkového procesu. Při hlubokém odpočinku tělo doplňuje pohotovostní zásoby, regeneruje a vyspravuje drobná poškození. V neposlední řadě dochází také k takzvané superkompenzaci, kdy tělo na zvýšenou zátěž reaguje dočasně přípravou na ještě větší zátěž.
Aby regenerace a zároveň tělesný metabolismus pracoval v optimálním rozmezí, experti doporučují pro spánek teploty spíše kolem 16 °C nebo mírně výše. U dospělých se ukazuje jako ideální rozmezí 16-18 °C, u dětí a starších osob mírně vyšší, maximálně již zmíněných 20 °C.
Z nižších teplot profituje i nervová soustava. Při nižších teplotách totiž dochází k lepšímu prokrvování mozku. Zároveň s úpravou teploty ale nezapomínejte ani na dostatečný přísun kyslíku. Vědci hovoří také o ideální vlhkosti vzduchu na úrovni 40-50 %. Důležité je také ložnici dostatečně větrat. Minimem by mělo být intenzivní čtvrthodinové větrání alespoň jednou ráno a jednou večer. Tím jednak zajistíme dostatek kyslíku, jednak odvětráme nashromážděnou vlhkost v místnosti. Nezapomínejte, že jen dýcháním může člověk přes noc odevzdat do okolního vzduchu až půl litru vody!