POSTUPOVÁ MATEMATIKA: Češi padli s Tureckem a na Euru končí ve skupině

Propočty byly zbytečné. Češi museli v posledním utkání základní skupiny na fotbalovém Euru 2024 porazit Turecko, jinak bylo jasné, že se do vyřazovací fáze nedostanou. A tak se také stalo. Porážka 1:2 znamenala konec v turnaji.

Sestřih zápasu Česko–GruzieVideo: Česká televize

Žádné spekulace už nepřicházely v úvahu. Ještě v průběhu posledních zápasů základních skupin se zdálo, že výběru Ivana Haška budou k případnému postupu do osmifinále stačit při souhře okolností dva body.

Jenže tato možnost byla následně rozcupována, a Češi před duelem s Tureckem věděli, že po prohře 1:2 s Portugalskem a remíze 1:1 s Gruzií musí získat tři body.

Jenže když ve 20. minutě viděl druhou žlutou kartu záložník Antonín Barák, situace se velmi zkomplikovala. Parta kolem kapitána Tomáše Součka podala ve zbytku utkání srdnatý výkon. Nepoložila ji ani 51. minuta, kdy skóre otevřel Hakan Calhanoglu.

O čtvrt hodiny později totiž srovnal Souček a národní mužstvo dělil od postupu jediný gól. Náznaky šancí byly, ale podruhé rozvlnit síť se nepodařilo. V nastavení pak duel rozhodl z protiútoku Cenk Tosun.

Češi tak skončili ve skupině na chvostu tabulky, přičemž fotbalisté Portugalska, Turecka i Gruzie prošli do osmifinále.

EURO 2024 v Německu

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.