Španělsko - Německo 2:1 po prodlouženíSESTŘIH: Španělé dali domácím Němcům mat na konci prodloužení

Španělský bůh má jméno Mikel Merino. Osmadvacetiletý záložník rozhodl páteční dramatické čtvrtfinále fotbalového Eura s domácími Němci gólem z 119. minuty (2:1). V základní hrací době skončil zápas 1:1, kdy na branku Dani Olma odpověděl těsně před koncem německý záložník Florian Wirtz. V semifinále narazí Španělé na Portugalsko nebo Francii.

Sestřih zápasu Španělsko - NěmeckoVideo: Česká televize

Vzhledem k momentálně vyšší herní kvalitě a pohodě Španělů vytáhli Němci na soupeře s maximální agresivitou. Hned v úvodu to odnesl zraněním záložník Pedri, kterého fauloval Toni Kroos. Hlavní rozhodčí přitom nevytáhl ani žlutou kartu.

Po čtvrthodině dostali Španělé výhodu přímého kopu z 20 metrů. Lamine Yamal se pokoušel podstřelit zeď a těsně minul levou tyč. Na druhé straně si na nadýchaný centr Joshuy Kimmicha vyskočil útočník Kai Havertz, jeho hlavička z pěti metrů ale mířila přímo na brankáře Unaie Simóna.

Vzápětí protáhl Manuela Neuera prudkou ránou španělský stoper Aymeric Laporte. Před pauzou pro změnu vyzkoušel Neuerovu pozornost Olmo. Druhý poločas začali mnohem lépe Španělé. Nejprve se ve velké šanci zjevil Álvaro Morata. Na malém vápně si zpracoval přihrávku Yamala, obtočil se kolem obránce, vypálil ale nad.

V 52. minutě už to ale Španělům vyšlo. Yamal poslal z pravé strany míč do pokutového území na nabíhajícího Olma, který z jedné pravačkou trefil přesně k tyči. Neuer neměl naději zasáhnout.

Domácí mužstvo si pak přece jen vynutilo menší tlak, před branku Španělů létaly centry. Většinu však stihl odhlavičkovat skvělý Laporte. V 70. minutě přistrčil střídající Niclas Füllkrug ve španělské šestnáctce Robertu Andrichovi, jehož ránu k levé tyči vyrazil Simón. Ale i pokud by míč skončil v síti, kvůli ofsajdu Füllkruga by neplatil. Vzápětí promarnil solidní příležitost Kai Havertz. Střelu si chystal příliš dlouho, skluzující Dani Carvajal ji stačil zablokovat.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.

V 77. minutě už Němci zvedli ruce nad hlavy, Füllkrugova pohotová střela v pádu z jedné skončila na tyči. Gólem neskončil ani lob Havertze. Domácí se ale nakonec přece jen dočkali. V 89. minutě vyrovnal střídající Florian Wirtz a vynutil si prodloužení.

V něm se Němci zlobili na sudího Taylora, jenž nenařídil v jejich prospěch penaltu za ruku Marca Cucurelly, kterou zastavil střelu Jamala Musialy. Když už vypadalo, že utkání dospěje do penaltového rozstřelu, rozhodl hlavou Merino. V závěru dostal červenou kartu Carvajal, na postupu Španělů se ale už nic nezměnilo. Němci po závěrečném hvizdu popadali na trávník, hvězdný záložník Toni Kroos tak měl smutnou rozlučku s kariérou.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu – čtvrtfinále:
Stuttgart: Španělsko–Německo 2:1 po prodl. (1:1, 0:0)
Branky: 51. Olmo, 119. Merino – 89. Wirtz. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn – Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Le Normand, Torres, Simón, Rodri, Ruiz, Morata (oba mimo hřiště) – Rüdiger, Raum, Andrich, Kroos, Mittelstädt, Wirtz, Schlotterbeck, Undav (mimo hřiště). ČK: 120.+6 Carvajal. Diváci: 51.000.
Španělsko: Simón – Carvajal, Le Normand (46. Nacho), Laporte, Cucurella – Pedri (8. Olmo), Rodri, Ruiz (102. Joselu) – Yamal (63. Torres), Morata (80. Oyarzabal), Williams (80. Merino). Trenér: De la Fuente.
Německo: Neuer – Kimmich, Rüdiger, Tah (80. Müller), Raum (57. Mittelstädt) – Can (46. Andrich), Kroos – Musiala, Gündogan (57. Füllkrug), Sané (46. Wirtz) – Havertz (91. Anton). Trenér: Nagelsmann.