Článek
"Mohu potvrdit, že můj klient byl včera na večer propuštěn na svobodu. Nyní se bude dávat dohromady, protože není v dobrém zdravotním ani psychickém stavu. Musí se z toho vzpamatovat," řekl v úterý Právu Rogozův advokát Oldřich Chudoba.
Oba hlavní aktéři kauzy, která začala loni 16. října zátahem detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu v sídle Fotbalové asociace ČR na pražském Strahově a na dalších místech po celé republice a zatčením dvaceti osob, podali už minulý týden Obvodnímu soudu pro Prahu 6 žádost o propuštění z vazby.
Tu na ně uvalil zmíněný soud v neděli 18. října, aby nemohli ovlivňovat svědky a další osoby zapletené do případu. Do vazby tehdy poslal i bývalého ligového fotbalistu a později funkcionáře Michala Káníka a rozhodčího Tomáše Grimma.
Zatímco Káník s Grimmem se rozhodli s policií spolupracovat a byli z vazby propuštěni, Berbr a Rogoz v ní zůstali de facto po celého čtvrt roku.
V pondělí z ní byl předčasně propuštěn Roman Rogoz, přičemž důvodem byl zhoršený zdravotní stav. Na ten si bývalý sportovní ředitel druholigového Vyšehradu stěžoval hned po zadržení.
„Došlo u něho k zhoršení zdravotního stavu, když byl zadržen. Nebyl tudíž v pozici, kdy by se mohl řádně hájit," uvedl tehdy Chudoba pro Sport.cz po jednání Obvodního soudu pro Prahu 6, které trvalo bezmála sedm hodin a během něhož byla na jeho klienta uvalena vazba.
Řekl, že vypovídat bude, ale až následně. Odmítl však, že by byl součástí zločinecké skupiny, jak je jednání kvalifikováno, a prokáže to."
Co nakonec Rogoz vypověděl a nakolik s detektivy spolupracoval, ozřejmí nejspíš až soudní jednání, nicméně pravda je, že státní zastupitelství nepožádalo o prodloužení tříměsíční vazební lhůty a Rogoz tudíž vazební věznici opustil.
Rogoz bude dál stíhán na svobodě, stejně jako Berbr, který na propuštění ještě čeká. Podle informací Práva by měl Berbr opustit Pankrác zřejmě v pátek, protože ani v jeho případě neshledalo státní zastupitelství důvody, aby žádalo o prodloužení vazby.
Ve fotbalové kauze jde o ovlivňování výsledků fotbalových zápasů, manipulaci s nasazováním rozhodčích, jejich uplácením, ale třeba i zpronevěru více než 800 tisíc korun z finančních prostředků Plzeňského fotbalového svazu. To by měl prokázat i forenzní audit, který hned po Bebrově zadržení avizoval předseda FAČR Martin Malík. Audit by měl proběhnout nejpozději do 17. května letošního roku.
Českým fotbalem otřásá nová aféra
- Berbr zadržen, 18 dalších osob s ním. Policie rozkrývá korupci v nižších soutěžích
- Fotbalový skandál se roztáčí. Razie v Berbrově domě, desítky dalších prohlídek
- Berbr ve vazbě! Za mřížemi musí zůstat i Rogoz
- GLOSA: Berbrova říše dostala trhliny. Zatím ale jen trhliny...
- V korupční aféře figuruje i jméno šéfa komise rozhodčích Chovance
- Ivane, vrať se! Berbrův kritik přemlouvá Haška, ať udělá pořádek
- Berbr z vězení rezignoval na všechny funkce ve fotbale. I Malík odchod zvažoval
- Malíkův projev nás uráží, zní z Teplic rázná slova. Jak reagují pražská S?
- Berbr měl zpronevěřit peníze plzeňského svazu. S Rogozem se dělili na benzince
- Takové loučení jsem si nepředstavoval, reaguje na odvolání Chovanec
- Šéf Etické komise FAČR: Z disciplinární odpovědnosti není vyňat ani Berbr
- Berbrova partnerka Damková rezignovala na všechny funkce v českém fotbale
- Otevřený dopis z Živanic: Pane Malíku, chybí Vám sebereflexe
Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina, jejíž součástí byl i Roman Berbr.
Podle některých indicií z vyšetřovacích spisů, které unikly na veřejnost, existuje podezření, že se celá kauza může dotýkat i nejvyšší domácí fotbalové soutěže stejně jako tuzemského poháru. Mnohé nasvědčuje tomu, že detektivové odhalili i nelegální sázky na výsledky zápasů.