Slovinsko - Srbsko 1:1SESTŘIH: Srbové udeřili v nastavení! Na poslední chvíli odvrátili porážku

Až v šesté minutě nastavení ukončil střelecké trápení fotbalistů Srbska na Euru Luka Jovič, který tak zařídil remízu svého týmu se Slovinskem 1:1. Slovinci vedli od 69. minuty po trefě Žana Karničnika, první výhry na Euru v historii se ale nakonec nedočkali. Na svém kontě mají nyní ve skupině C dva body za dvě remízy, pro Srby jde o první bod.

Sestřih zápasu Slovinsko - SrbskoVideo: Česká televize

Slovinsko bylo jen pár vteřin od výhry, mělo na dosah postup do osmifinále a svůj největší úspěch. Jenže neuhlídalo poslední rohový kop a má na kontě dva body a před sebou zápas s favorizovanou Anglií.

Srbové na poslední chvíli odvrátili druhou porážku 0:1 a o postup se utkají v závěrečném duelu s Dánskem, které dnes nastoupí proti Anglii.

Slovinci nastoupili v totožné sestavě, v níž uhráli remízu s Dánskem, zatímco srbský kouč Stojkovič překopal záložní řadu, kde udělal hned tři změny. Od začátku mělo míč více Srbsko, ale Slovinci dobře napadali, byli důraznější v soubojích a po zisku míčů podnikali nebezpečné brejky. Brankář Rajkovič musel brzy zasahovat proti střelám Čerina a Mlakara.

Srbsko výrazněji zahrozilo až po půlhodině hry, kdy roh kapitána Tadiče propadl k Mitrovičovi, ale ten těsně minul branku. Nejblíže gólu byli v prvním poločase Slovinci, když se Elšnik se štěstím prodral do vápna a tvrdou střelou napálil tyč.

Ve 41. minutě přišla velká šance i pro Srby. Živkovičův centr propadl až k Mitrovičovi, který přetlačil obránce a měl dobrou pozici, brankář Oblak ho však vychytal. Elšnik pak zablokoval dorážku.

Vyfoťte se s trofejí pro mistry Evropy!

Chcete mít snímek s pohárem, o který aktuálně bojují v Německu fotbalisté na Euru 2024? Trofej pro mistry Evropy bude vystavena v pražském obchodním centru Westfield Chodov ve dnech 21.–22. června. V pátek 21. června ve 13 hodin proběhne slavnostní odhalení, pohár bude k vidění až do 20 hodin. V mezičase proběhne autogramiáda dvou hráčů FC Viktoria Plzeň (15:30–16:15 hod.) a AC Sparta Praha (17:00–17:45). V sobotu bude pohár vystaven od 10 do 15 hodin.

Do druhého poločasu nastoupilo Srbsko výrazně aktivněji, zejména kapitán Tadič byl více vidět a připravoval pozice především Mitrovičovi. Toho ale v další dobré pozici znovu vychytal Oblak. Krátce nato si málem dal vlastní gól Bijol, když špatně trefil skákavý míč.

V 58. minutě na sebe upozornil útočník Šeško. Zatímco v prvním utkání vytáhlý Slovinec napálil pěknou střelou z dálky tyč, dnes mu ránu z 20 metrů vytáhl brankář Rajkovič nad břevno.

O deset minut později už se Slovinci radovali. A znovu zásluhou brejku po zisku míče. Začal ho Karničnik, přenesl hru na Elčnika a pokračoval do vápna, kde ho Elčnik našel na zadní tyči přesným přízemním centrem a slovinský pravý bek Karničnik dal svůj druhý gól za národní tým.

Srbsko mohlo rychle odpovědět. Mitrovič se na malém vápně dostal do zakončení, jeho pokus však Karničnik tečoval jen na břevno.

Na posledních deset minut přišel na hřiště i nejlepší hráč české ligy Birmančevič. Sparťanský křídelník pomohl Srbsku k závěrečnému tlaku, mimo jiné ze standardní situace prověřil brankáře Oblaka, ale Slovinci se dobře bránili. Až do posledního rohu. Na něj si do vápna naběhl i brankář Rajkovič a vznikla velká mlýnice na malém vápně. V davu si našel Iličův centr střídající Jovič a hlavou zařídil dělbu bodů.

Euro – skupina C
Slovinsko–Srbsko 1:1
Branky: Karničnik – 90.+5 Jovič. Rozhodčí: Kovács – Marinescu, Artene (všichni Rum.) – Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Janža, Vipotnik – Mladenovič, Lukič, Jovič, Gačinovič. Diváci: 66.000.
Slovinsko: Oblak – Karničnik, Drkušič, Bijol, Janža – Stojanovič (76. Verbič), Čerin, Elšnik (90.+1 Brekalo), Mlakar (64. Stankovič) – Šporar, Šeško (76. Vipotnik). Trenér: Kek.
Srbsko: Rajkovič – Veljkovič, Milenkovič, Pavlovič – Živkovič (82. Samardžič), Ilič, Lukič (64. S. Milinkovič-Savič), Mladenovič (46. Gačinovič) – Tadič (82. Birmančevič) – Vlahovič (64. Jovič), Mitrovič. Trenér: Stojkovič.

EURO 2024 v Německu

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.