Varování pro Čechy. Ronaldo vylepšil rekord, Portugalci zvládli generálku

Úvodní soupeři českých fotbalistů na Euru Portugalci porazili v generálce na šampionát 3:0 Irsko. Domácím pomohl k výhře dvěma góly hvězdný kanonýr Cristiano Ronaldo. Ukrajina se na turnaj v Německu naladila vítězstvím 4:0 v Moldavsku.

Cristiano Ronaldo se raduje po gólu proti Irsku.

Portugalci vedli od 18. minuty po gólu Joaa Félixe. V 50. minutě se poprvé prosadil Ronaldo, jenž na rozdíl od páteční porážky 1:2 s Chorvatskem nastoupil v základní sestavě. Portugalský kapitán se uvolnil v rohu vápna a levačkou napálil míč nekompromisně pod břevno.

Historicky nejlepší střelec mezinárodních utkání znovu vylepšil svůj rekord po hodině hry, kdy v pokutovém území zužitkoval Jotovu přihrávku z levé strany a připsal si 130. branku v národním týmu. Portugalci vstoupí do šampionátu proti české reprezentaci 18. června.

Ukrajince v Kišiněvě poslal do vedení už ve druhé minutě Jaremčuk. Další branky přidala dvojice z Girony, na zásah Cygankova navázal po změně stran nejlepší střelec uplynulého ročníku španělské ligy Dovbyk. Skóre uzavřel v 54. minutě Sudakov.

Jedinou nepříjemnosti pro trenéra Rebrova je zranění levého Beka Mykolenka, který musel po půlhodině opustit hřiště. Ukrajina po remíze s Německem a porážce s Polskem uspěla v přípravě na třetí pokus. Euro zahájí 17. června proti Rumunsku.

Přípravná fotbalová utkání před mistrovstvím Evropy:
Kišiněv: Moldavsko - Ukrajina 0:4 (0:2)
Branky: 2. Jaremčuk, 43. Cygankov, 49. Dovbyk, 54. Sudakov.
Aveiro: Portugalsko - Irsko 3:0 (1:0)
Branky: 50. a 60. Ronaldo, 18. Joao Félix
Další přípravná utkání:
Szombathely: Ázerbájdžán - Kazachstán 3:2 (1:2)
Branky: 42. Emreli, 51. Machmudov z pen., 73. Bajramov - 2. Vorogovskij, 28. Samorodov.
Serravalle: San Marino - Kypr 1:4 (0:1)
Branky: 81. Giocondi - 53. a 54. Kastanos, 45.+2 Satsias, 83. Kakullis.
Grödig: Malta - Řecko 0:2 (0:2)
Branky: 7. Bakasetas z pen., 15. Tzolis.
Budapešť: Bělorusko - Izrael 0:4 (0:3)
Branky: 6. Melamed, 18. Safuri, 36. Šlomo, 82. Kanaan. ČK: 65. Volkov (Běl.).
Kaunas: Litva - Estonsko 1:1 (0:0), na pen. 3:4
Branky: 84. Matulevičius - 82. Lepik.
Liepaja: Lotyšsko - Faerské ostrovy 1:0 (0:0)
Branka: 50. Ciganiks.
Murcia: Severní Irsko - Andorra 2:0 (2:0)

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Nechybí ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetli s Portugalskem, Gruzií a čeká je také zápas s Tureckem.