Takhle přece nemůžeme vyhrát Euro. Anglii nezachránil od kritiky ani postup

Outsider je z Eura nevyřadil, spokojenost s jejich výkonem ale nepanuje. Fotbalisté Anglie i přes postup do čtvrtfinále přes Slováky (2:1 po prodloužení) čelí pochybnostem, neboť jejich představení bylo podobně bezkrevné, jako ta ve skupinové fázi. „Jestli si někdo myslí, že s tímhle můžeme turnaj vyhrát, je na omylu,“ nebral si servítky bývalý reprezentant Gary Neville.

Sestřih zápasu Anglie - SlovenskoVideo: Česká televize

Někdejšímu bekovi Manchesteru United se, stejně jako řadě dalších, nezamlouvaly tahy trenéra Garetha Southgatea. Vždyť do vyrovnávací trefy Juda Bellinghama v páté minutě nastavení sáhl pouze ke třem změnám z pěti možných. K jedné pouhou minutu před gólem. Dvě změny za 94 protrápených minut mnohým připadaly jako hrubý nedostatek. Navíc jen zřídka sahá do složení nepříliš funkční základní jedenáctky.

„Celá země volá po změnách. Před každým zápasem. Nepřicházejí. Je důležité vyhrávat zápasy, ale tímhle způsobem daleko nedojdeme. Můžeme leda tak poděkovat našim nejlepším hráčům, kteří měli navíc pořádnou kliku,“ má jasno Neville. Právě dvě největší hvězdy, Bellingham a Harry Kane, totiž obstaraly postupové branky.

„Všichni se těší na další utkání, ale ne s pocitem, že bychom hráli dobře. Nebo měli alespoň jasno, co nám vlastně jde. Musíme se zlepšit,“ dodal bývalý útočník Arsenalu Ian Wright.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.

Oponenturu nabídl Roy Keane. „Všichni řeší výkony, ale na téhle úrovni je důležité jen jedno. Dovést zápas do vítězného konce. Jasně, každý by chtěl hrát hezký fotbal. Ale pokud to, co předvádíte, stačí k postupu…“ pravil někdejší rtuťovitý středopolař.

Ať už se přikláníte ke kterémukoliv z názorů, některé statistiky hovoří neúprosně. Angličané v první půli proti Slovákům zapsali nula střel na branku. Podobný kousek se jim naposledy „vydařil“ v duelu s Argentinou Diega Maradony na MS 1986.

Po jeho vítězné „boží ruce“ ale média neměla zrovna důvod řešit neschopnost vypálit mezi tři tyče…

1 : 2 Rakousko - Turecko 1 : 2 dohráno
20240702T21 : 00:00+0200