Skotsko - Švýcarsko 1:1SESTŘIH: Švýcarsko si rozdělilo body se Skotskem a výrazně se přiblížilo postupu

Švýcarští fotbalisté ve skupině A na mistrovství Evropy remizovali v Kolíně nad Rýnem se Skotskem 1:1. Skoty poslal do vedení už ve 13. minutě vlastní gól Fabiana Schära, o vyrovnání se postaral ještě v prvním poločase nejlepší střelec týmu Xherdan Shaqiri.

Sestřih zápasu Skotsko - ŠvýcarskoVideo: Česká televize

Švýcaři mají na dosah osmifinále, protože čtyři body zatím vždy k postup ze skupiny minimálně ze třetího místa stačily. Skotové získali první bod a naděje na setrvání na turnaji jim může udržet jen výhra v závěrečném utkání s Maďarskem.

Skotský tým v jedenácti zápasech od loňského září dokázal porazit jen Gibraltar a na Euru ještě nikdy neprošel ze základní skupiny. Poslední soutěžní duel se Švýcarskem sice vyhrál, ale od té doby uplynulo už 28 let a shodou okolností to byla jeho poslední výhra na evropském šampionátu.

Chyběl jim stoper Porteous, který za vyloučení dostal trest na dva zápasy, a v obraně ho nahradil Hanley. Druhou změnou ve srovnání s pětibrankovým debaklem od Němců byl v záloze Gilmour místo Christieho. Ve švýcarské sestavě dostal před autorem první branky na Euru Duahem přednost zkušený Shaqiri a za důvěru se rychle odměnil.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.

Lépe ale začal ostrovní tým. Z rychlého brejku po nepovedeném švýcarském rohu vypálil McTominay, který byl v kvalifikaci se sedmi brankami nejlepším skotským střelcem. Obránce Schär těsně před brankářem Sommerem změnil směr míče a postaral se tak už o pátý vlastní gól na turnaji.

Pak ale Ralston z pravého kraje obrany přihrával zpět tak nešikovně, že Shaqiri jeho úmysl vystihl a z hranice šestnáctky střelou do šibenice vstřelil svůj 32. gól v reprezentačním týmu. Od mistrovství světa v roce 2014 ještě nikdy na turnaji nevyšel střelecky naprázdno. Někdejší opora Bayernu nebo Liverpoolu hraje v závěru kariéry už třetí rok americkou ligu v Chicagu, ale ze své proslulé kopací techniky nic neslevila.

Hned vzápětí mohl být obrat dokonán, ale brankář Gunn vytáhl další nebezpečnou střelu, kterou na jeho branku vyslal Ndoye. Poradil si i s podobným pokusem kapitána Xhaky.

Po změně stran se Ndoye skvěle uvolnil, ale minul branku a na svůj první gól v mezistátním zápase stále musí čekat. Švýcaři dál útočili, ale největší šanci změnit rovnováhu měl soupeř. V 67. minutě po centru z přímého kopu hlavičkoval Hanley do tyče a McTominayův volej zblokoval Rodriguez

Místo Shaqiriho přišel po hodině na hřiště Embolo a sedm minut před koncem po sólu téměř z poloviny hřiště dopravil míč do sítě, jenže video potvrdilo ofsajd. Závěr patřil soupeři, který víc prahl po vítězství, zatímco Švýcaři byli spokojeni s bodem. Ten také i díky zákroku obránce Akanjiho před odkrytou brankou uhájili.

Švýcaři zakončí skupinu v neděli od 21:00 ve Frankfurtu nad Mohanem zápasem s Německem, Skotové budou paralelně hrát ve Stuttgartu s Maďarskem.

Mistrovství Evropy ve fotbale:
Skupina A:
Kolín nad Rýnem: Skotsko - Švýcarsko 1:1 (1:1)
Branky: 13. vlastní Schär - 26. Shaqiri. Rozhodčí: Kružliak - Hancko, Pozor (všichni SR) - Kwiatkowski (video, Pol.). ŽK: McTominay, McKenna, McGinn - Rodriguez, Sierro. Diváci: 43.000.
Skotsko: Gunn - Ralston, Hendry, Hanley, Tierney (61. McKenna), Robertson - McTominay, Gilmour (79. McLean), McGregor, McGinn (90.Shankland) - Adams (90. Christie). Trenér: Clarke.
Švýcarsko: Sommer - Schär, Akanji, Rodriguez - Widmer(86.Stergiou), Xhaka, Freuler (75. Sierro), Shaqiri (60. Embolo) - Aebischer, Vargas (75. Rieder) - Ndoye (86. Amdouni). Trenér: Yakin.