Rakousko - Turecko 1:2SESTŘIH: Turecko uhlídalo těsný náskok a je ve čtvrtfinále, Rakušané končí

Ke konci to bylo pořádné drama, přesto náskok udrželi. Fotbalisté Turecka na evropském šampionátu porazili v Lipsku 2:1 Rakousko a po 16 letech si zahrají čtvrtfinále. V něm se utkají 6. července v Berlíně s Nizozemskem. Hrdinou závěrečného osmifinále se stal stoper Merih Demiral, jenž dal v první a 59. minutě úvodní dva góly zápasu. V 67. minutě pouze snížil střídající Michael Gregoritsch.

Sestřih zápasu Rakousko - TureckoVideo: Česká televize

Turci, kteří na závěr skupiny zdolali 2:1 českou reprezentaci, stále mohou vyrovnat semifinálovou účast z roku 2008, kdy byli v play off naposledy. Rakušané skončili stejně jako na posledním šampionátu před třemi lety v osmifinále a nedosáhli na premiérový postup mezi nejlepších osm týmů.

Rakušané v březnovém přípravném utkání na domácí půdě skórovali už ve druhé minutě a Turky deklasovali 6:1, dnes ale udeřil v úvodu soupeř. Na konci první minuty se po rohovém kopu a sérii odrazů od bránících hráčů dostal míč k Demiralovi a ten ho poslal nekompromisně pod břevno. Trefa v 57. sekundě znamenala nový rekord play off, dosud ho držel Polák Robert Lewandowski, který v roce 2016 ve čtvrtfinále proti Portugalsku skóroval po 100 sekundách.

Hráči Turecka slavící úvodní branku v síti Rakouska při osmifinále Eura

Vítězové skupiny D ani ve čtvrtém zápase na turnaji neudrželi čisté konto. Rakouská reprezentace dostala nejrychlejší gól od duelu s tehdejší Německou demokratickou republikou v roce 1965.

Hned z další akce mohl srovnat Baumgartner, křižnou střelou těsně minul. Stejný hráč byl i u další velké šance v páté minutě, kdy k němu po rohu prošel centr na zadní tyč, v pádu ale nedokázal míč usměrnit do sítě. Atraktivní úvodní desetiminutovku zakončila Lienhartova hlavička těsně nad břevno.

Rakušané v dalším průběhu první půle marně dobývali zataženou tureckou obranu, postupem času ale jejich tlak slábl. Naopak v 24. minutě se dostal po rohovém kopu znovu do zakončení Demiral, hlavou o metr přestřelil.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.

Kouč Rangnick udělal na začátku druhé půle dvě změny v sestavě a jeho tým znovu ožil. V 51. minutě byl Arnautovic po Poschově kolmici zcela sám před Günokem, se 37 góly nejlepší střelec současného rakouského výběru ale tureckého brankáře neprostřelil. Vzápětí z nadějných pozic neuspěli ani Laimer s Poschem.

Turci nastoupili bez vykartovaného kapitána a vynikajícího exekutora standardních situací Calhanoglua, přesto se i podruhé prosadili po rohovém kopu. V 59. minutě Güler našel centrem na přední tyč znovu Demirala, který tentokrát hlavou zblízka zakončil. Šestadvacetiletý stoper dal poprvé v národním týmu dva góly v jednom zápase, celkem se v kariéře trefil čtyřikrát.

Turecký Merih Demiral slavící svůj druhý zásah do sítě Rakouska

Rakušané odpověděli v 66. minutě rovněž po rohu. Posch prodloužil centr hlavou na zadní tyč, kde byl připravený Gregoritsch. Třicetiletý útočník se prosadil poprvé na Euru a navázal na hattrick z březnového vzájemného duelu. Ani Turci tak nedosáhli na premiérovou nulu na turnaji.

Duel vrcholil závěrečnou čtvrthodinou v prudkém dešti, v níž si Rakušané vytvořili místy drtivý tlak. V 84. minutě Günok podběhl centr a Baumgartner mohl vyrovnat do odkryté brány, na míč ale hlavou nedosáhl ideálně. Smolař zápasu měl stoprocentní šanci v závěru nastavení, kdy jeho hlavičku z malého vápna skvělým reflexem vyrazil Günok mimo tři tyče.

Turecký gólman Mert Gunok v závěru vytáhl fantastický zákrok

Turci nakonec ubránili historicky třetí postup do čtvrtfinále Eura. Rakušanům nepomohla ani střelecká převaha 20:6.

Mistrovství Evropy ve fotbale - osmifinále:
Lipsko: Rakousko - Turecko 1:2 (0:1)
Branky: 66. Gregoritsch - 1. a 59. Demiral. Rozhodčí: Dias - Soares, Ribeiro - Martins (video, všichni Portug.). ŽK: Schmid, Lienhart - Yüksek, Özcan. Diváci: 40.000.
Rakousko: Pentz - Posch, Danso, Lienhart (65. Wöber), Mwene (46. Prass) - Seiwald, Sabitzer - Laimer (65. Grillitsch), Baumgartner, Schmid (46. Gregoritsch) - Arnautovic. Trenér: Rangnick.
Turecko: Günok - Müldür, Bardakci, Demiral, Kadioglu - Yüksek (58. Özcan), Ayhan - Güler (78. Yokuslu), Kökcü (83. Kahveci), Yildiz (78. Aktürkoglu) - Yilmaz. Trenér: Montella.