Převaha, jakou Euro nevidělo. Španělskou jízdu lemovaly rekordy

Španělé mají po souboji s Gruzií krom čtvrtfinále s Německem i několik pozoruhodných rekordů. Jeden z největších favoritů fotbalového Eura sice se zakavkazskou zemí senzačně prohrával, ale jinak jasně dominoval. „La Furia Roja“ nováčka mistrovství Evropy porazila 4:1.

Sestřih zápasu Španělsko - GruzieVideo: Česká televize

Takovou nadvládu mistrovství Evropy v jednom utkání nepamatuje. Už za prvních šest minut Španělé vystřelili třikrát na branku a předznamenali tak celý duel. Mimochodem, v první čtvrthodince si Yamal a spol. vyměnili 151 přihrávek, Gruzínci 13… A na jejich převaze nic nezměnil ani vlastní gól Le Normanda z 18. minuty.

„Musíme uznat, že Španělé byli lepší,“ přiznala největší hvězda Gruzie Chviča Kvaracchelija.

Celkem měli vítězové i s nastavením o 31 střel více než jejich soupeř, což je největší rozdíl na Euru od roku 1980! Španělé vystřelili celkem 35krát, kdežto nováček mezi evropskou elitou zaznamenal pouhé 4 pokusy za celé utkání.

Evropští šampioni z let 1964, 2008 a 2012 z drtivé převahy vytěžili proti jednomu z nejlepších gólmanů turnaje Mamardašvilimu „jen“ čtyři branky. Až ve 39. minutě skóroval Rodri. A další trefy přidali po přestávce Ruiz, Williams a Olmo.

„Když jsme nemohli dát gól, na hráčích jsem pozoroval určitou nedočkavost, která by mohla přinést napětí, takže jsem chtěl, aby na to nemysleli, zůstali klidní a snažili se útočit ve správné momenty,“ řekl španělský kouč Luis de la Fuente.

„Musím Gruzii pogratulovat, byla těžkým soupeřem. Udělala na mě dojem,“ pochválil nováčka turnaje křídelník Nico Williams, jenž si se svým parťákem Laminem Yamalem odškrtnuli osobní rekordy.

Williams si připsal gól, asistenci a zaznamenal stoprocentní úspěšnost přihrávek (celkem 46), což se mu rovněž od roku 1980 povedlo jako prvnímu, kdo nastoupil v základní sestavě. „Je fantastický pocit dát takový gól, mám velkou radost,“ jásal 21letý hráč.

A Yamal má další z dlouhé řady věkových prvenství. Ve věku 16 let a 353 dnů se stal nejmladším hráčem ve vyřazovací fázi mistrovství Evropy. A teprve druhým, kdo na velkém turnaji v play-off nastoupil před osmnáctými narozeninami. Prvním byl Pelé! Ve čtvrtfinále teď na rekordmany čeká velký favorit na zlato, domácí Německo.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.

1 : 2 Rakousko - Turecko 1 : 2 dohráno
20240702T21 : 00:00+0200