Nizozemsko - Rakousko 2:3SESTŘIH: Rakousko zdolalo favorita a senzačně vyhrálo skupinu

Rakouští fotbalisté porazili v závěrečném zápasu skupiny D favorizované Nizozemsko 3:2 a zajistili si postup do osmifinále Eura z prvního místa. Nizozemci klesli v konečné tabulce na třetí pozici, ale i oni postupují do vyřazovací fáze.

Sestřih zápasu Nizozemsko - RakouskoVideo: Česká televize

Ve druhém utkání ve skupině Francie remizovala 1:1 s Polskem a obsadila druhé místo. Rakousko tedy v osmifinále narazí na druhý tým ze skupiny F, což může být Turecko, Česko nebo Gruzie. Nizozemsko má na výběr více variant.

Pro „Oranjes“ šlo o nevšední zápas. Nastoupili k němu na den přesně 36 let poté, co se Nizozemsko právě v Německu stalo v roce 1988 mistrem Evropy. Oslava se jim ovšem vůbec nepovedla, naopak Rakušanům se povedlo zlomit dlouholetou sérii. Naposledy dokázali dnešního soupeře porazit v roce 1990, od té doby s ním prohráli všech sedm vzájemných zápasů. Naposledy 0:2 na minulém Euru.

Nechtěný rekord si v 6. minutě připsal Malen, jenž se postaral o nejrychleji vstřelený vlastní gól v historii ME. Dvě třetiny všech vlastních branek v historii šampionátu tak padly na jeho posledních dvou turnajích.

Nizozemec Cody Gakpo střílí vyrovnávací gól proti Rakousku.

Favorit se po nevýrazném výkonu během prvního poločasu probral až po přestávce. Střídající Simons připravil Gakpovi druhou trefu na šampionátu. Rakušané však byli výtečně připravení. Grillitschovu zpětnou přihrávku si na úrovni penalty našel Schmid a jeho hlavičku nasměroval do vlastní branky De Vrij.

Nizozemci ještě jednou vyrovnali. Gakpův centr posunul hlavou Weghorst na malé vápno, kde si Depay pohotově poradil se skákavým míčem a z voleje skóroval. Video potvrdilo, že při zpracování nehrál rukou. Po rychlé kombinaci ovšem rozhodl Sabitzer, který z úhlu ranou pod břevno zajistil triumf ve skupině.

Rakušané tedy vědí, že v osmifinále nastoupí v úterý 2. července v Lipsku proti druhému celku skupiny F. Nizozemci postoupili ze třetího místa, na jméno svého soupeře si musejí počkat.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:
Skupina D:
Nizozemsko - Rakousko 2:3 (0:1)
Branky: 47. Gakpo, 75. Depay - 6. vlastní Malen, 59. Schmid, 80. Sabitzer. Rozhodčí: Kružliak - Hancko, Pozor (všichni SR) - Fritz (video, Něm.). ŽK: Posch, Wimmer, Querfeld (všichni Rak.). Diváci: 68.363.
Nizozemsko: Verbruggen - Geertruida, De Vrij, Van Dijk, Aké (66. Van de Ven) - Reijnders (66. Wijnaldum), Schouten, Veerman (35. Simons) - Malen (72. Weghorst), Depay, Gakpo. Trenér: Koeman.
Rakousko: Pentz - Posch, Wöber, Lienhart (62. Querfeld), Prass - Seiwald, Grillitsch (62. Laimer) - Wimmer (62. Laimer), Sabitzer, Schmid (90.+2 Weimann) - Arnautovic (78. Gregoritsch). Trenér: Rangnick.