Dánsko - Anglie 1:1SESTŘIH: Dánové trápili Anglii, Albion se ale na Euru přiblížil postupu

Angličtí fotbalisté ve svém druhém utkání na mistrovství Evropy v Německu remizovali s Dánskem 1:1 a nevyužili šanci zajistit si s předstihem první příčku ve skupině C. Čtyři body by jim však na postup do osmifinále měly stačit.

Sestřih zápasu Dánsko - AnglieVideo: Česká televize

Skóre otevřel v 18. minutě kanonýr Harry Kane, ještě v prvním poločase vyrovnal Morten Hjulmand. Kane se jako třetí anglický hráč střelecky prosadil na čtvrtém velkém mezinárodním turnaji.

Odpoledne Slovinsko remizovalo se Srbskem také 1:1, ve hře o postup tak zůstávají všechny čtyři týmy. Anglie se v úterý na závěr utká se Slovinskem a Dánsko se Srbskem.

Kapitán Angličanů si cení hlavně zisku bodu. „Můžeme být lepší s míčem i bez něj. Známkou dobrého týmu je, že i když není ve své nejlepší formě, tak stále boduje. Téměř jistě jsme již postoupili, což je cíl číslo jedna. Jsem si jistý, že doma bude spousta křiku a zklamání, ale je čas zůstat v klidu,“ řekl po zápase Kane.

„Je jasné, že náš výkon nebyl tak dobrý, jak jsme doufali. V tuto chvíli nevyužíváme držení míče dostatečně, v tom se musíme zlepšit, až narazíme na ještě lepší soupeře než v prvních dvou zápasech. Zatím prostě nehrajeme tak, jak bychom chtěli,“ uvedl trenér Gareth Southgate.

Victor Kristiansen a Bukayo Saka v souboji o míč

Kouč Southgate dal důvěru stejné základní jedenáctce jako v úvodním utkání. V týmu soupeře nastoupil záložník Eriksen k 132. mezistátnímu zápasu a vyrovnal dánský rekord náhradníka Kjaera.

Začátek byl opatrný, ale hned první výraznější šance skončila gólem. Po Walkerově akci se trefil Kane. Kapitán obhájců stříbra vstřelil 64. reprezentační gól, pátý na Euru a třináctý na čtvrtém velkém turnaji v součtu s mistrovstvím světa. Nejvíc gólů za Anglii na ME dali Shearer (7) a Rooney (6).

Dánové se však nenechali zaskočit a ještě do přestávky vyrovnali. Trenérův jmenovec Hjulmand napřáhl zdálky a s odrazem o tyč překonal Pickforda. Střelec v národním týmu debutoval teprve loni v září, v devátém startu si připsal první branku. Kapitán Sportingu Lisabon navázal na výbornou sezonu v Portugalsku, kde byl jmenován do týmu roku.

Střely zdálky jsou na šampionátu účinnou zbraní, Angličan Foden trefil ve druhém poločase levou tyč Schmeichelovy branky. Ani jeden tým už pak nedokázal vstřelit vítězný gól. Anglie má čtyři body, což ji téměř jistě posouvá do osmifinále, kam kromě prvních dvou celků z každé skupiny postoupí také čtyři další mužstva ze třetích příček s nejlepší bilancí. Dánsko se ziskem dvou bodů musí ještě zabrat.

Dánové byli zklamaní výsledkem, cítí, že mohli získat víc. „Na takový výkon jsme čekali poměrně dlouho, přišel s perfektním načasováním. Měli jsme velkou energii a odehráli velmi dobrý zápas. Myslím, že jsme měli většinu zápasu navrch. Vyhrávali jsme osobní souboje a měli šance vyhrát také celý zápas,“ řekl útočník Andreas Skov Olsen.

Euro – skupina C
Dánsko - Anglie 1:1 (1:1)
Branky: 34. M. Hjulmand - 18. Kane. Rozhodčí: Soares Dias - P. Soares, Ribeiro - Martins (video, všichni Portug.). ŽK: Vestergaard, Maehle, Nörgaard - Gallagher. Diváci: 46.177.
Dánsko: Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard - Maehle, M. Hjulmand (82. Nörgaard), Höjbjerg, Kristiansen (57. Bah) - Eriksen (82. Olsen) - Höjlund (67. Poulsen), Wind (57. Damsgaard). Trenér: K. Hjulmand.
Anglie: Pickford - Walker, Stones, Guéhi, Trippier - Alexander-Arnold (54. Gallagher), Rice - Saka (69. Watkins), Bellingham, Foden (69. Bowen) - Kane (69. Watkins). Trenér: Southgate.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.

0 : 0 pk Portugalsko - Slovinsko 0 : 0 pk   dohráno
20240701T21 : 00:00+0200