Článek
Mbappé kvůli zranění vynechal jeden zápas ve skupině a s Francií vypadl v semifinále, přesto v počtu střel zastínil i finalisty. Hvězdný kanonýr vyslal 24 pokusů a o jednu ránu překonal Portugalce Cristiana Ronalda, který rovněž odehrál jen pět utkání. Z týmů si suverénně nejvíce střel připsali Španělé – 123, Angličané byli s 75 pokusy až šestí.
Z hráčů s maximálním možným počtem sedmi zápasů byli nejpilnější s 18 ranami anglický kapitán Harry Kane a Yamal, který v sobotu oslavil teprve 17. narozeniny. Nejlepší mladý hráč turnaje kraloval asistencím, jako jediný si připsal čtyři gólové přihrávky. Na kontě měl také nejvíce vytvořených velkých šancí (8) a klíčových přihrávek (19).
⚽️ Gakpo, Kane, Musiala, Mikautadze, Olmo and Schranz all finished on three goals at the top of the goal rankings 👏👏👏#EUROtopscorer @AlipayPlus pic.twitter.com/9FATraKlUZ
— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) July 15, 2024
Střeleckou tabulku ovládl další španělský mistr Evropy Dani Olmo. Šestadvacetiletý ofenzivní záložník Lipska, stejně jako další pětice hráčů, skóroval třikrát, ale na rozdíl od všech ostatních měl na kontě ještě dvě asistence. Španělé kralovali střelecké tabulce i mezi týmy, v sedmi zápasech skórovali patnáctkrát. Němci, kteří vypadli už ve čtvrtfinále, dali 11 gólů, druhý z finalistů Anglie se trefila pouze osmkrát.
Mbappé i po finále zůstal „sprinterem“ turnaje. Francouzskému útočníkovi naměřili 36,5 kilometru v hodině, což je o půl kilometru více, než měl španělský útočník Ferran Torres. Z českého týmu, který vypadl už ve skupině, byl nejrychlejší s výkonem 35,1 kilometru v hodině levý bek David Jurásek na děleném 15. místě.
Nejdelší vzdálenost během turnaje zdolal Angličan Rice, který spolu s gólmanem Albionu Jordanem Pickfordem a obránci Kylem Walkerem a Johnem Stonesem odehrál největší počet minut na šampionátu - 690. Záložník Arsenalu během sedmi zápasů uběhl 85,7 kilometru. Angličané v této statistice vzhledem ke dvěma prodloužením ve vyřazovací fázi zabrali prvních sedm míst, osmý je španělský záložník Fabián Ruiz.
Nejvíce přihrávek neměli Španělé, jak bývalo v minulosti zvykem, ale Angličané. Mezi jednotlivci vévodil pasům obránce Stones (556) před spoluhráčem Ricem, na třetím místě skončil německý středopolař Toni Kroos.
Španělé také překvapivě nedominovali celému turnaji v držení míče. Lepší byli Němci a také Portugalci, kteří měli kontrolu nad balonem téměř 65 procent času. Tým okolo Ronalda rovněž kraloval rohovým kopům (47) a také se pokusil o nejvíce driblinků, byť odehrál o dva zápasy méně než finalisté.
Španělé se nečekaně dopustili i nejvyššího počtu faulů, nejvíce prohřešků na svou osobu si vynutili Angličané. Mezi hráči vévodí s 12 nedovolenými zákroky španělský a nizozemský kapitán Álvaro Morata a Virgil van Dijk.
Nejvíce žlutých karet posbírali Turci, které rozhodčí napomenuli dvacetkrát. Způsobil to především vyhrocený poslední zápas skupiny s českým celkem. Nejistý rumunský hlavní sudí István Kovács rozdal v utkání rekordních 18 žlutých karet, z toho 11 tureckému mužstvu. Sudí vyloučili na šampionátu šest hráčů, z toho hned dva Čechy - Antonína Baráka a Tomáše Chorého.
I když Gruzínci odehráli jen čtyři zápasy a vypadli v osmifinále, měli suverénně nejzaměstnanějšího brankáře turnaje. Giorgi Mamardašvili si připsal 29 zákroků, z toho deset při remíze 1:1 ve skupině s Českem.