Euforie Angličanů na Euru přerušila i Wimbledon. Televize musela ztlumit legendu

Fotbalovým Eurem žije celá Evropa, kolébku fotbalu Anglie nevyjímaje. Proto není divu, že po výstavní vyrovnávací brance Bukaya Saky do sítě Švýcarska explodovala emocemi snad celá země Spojeného království.

Radost anglických fanoušků u stadionu Wembley při čtvrtfinále Eura se ŠvýcarskemVideo: sntv

Švýcaři ve vypjatém čtvrtfinálovém zápase Eura šli do vedení v 75. minutě po brance útočníka Breela Embola. A Angličanům zatrnulo. Jeden z favoritů celého šampionátu byl rázem na pokraji vyřazení.

O pět minut později však přišel spasitel, který nese jméno Bukayo Saka. Křídlo londýnského Arsenalu si v 80. minutě navedlo balon z pravé strany na střed hřiště a vypálilo na bránu přízemní projektil, který zaplaval k zadní tyči švýcarské branky. Brankář Yann Sömmer střelu dlouho neviděl, neměl tak šanci na ránu jakkoliv reagovat.

Sestřih zápasu Anglie–ŠvýcarskoVideo: Česká televize

A celá Anglie začala bouřit. Zápas se sledoval snad všude. Ve fanzónách, veřejných promítáních, hospodách, domácnostech, ale i třeba na slavném Silverstonu, kde se tento víkend pořádá Velká cena Velké Británie formule 1. Fanoušci si společně s britskými jezdci Lewisem Hamiltonem a Georgem Rusellem z Mercedesu užívali po odjeté kvalifikaci krásné fotbalové chvilky.

Slavilo se samozřejmě i přímo na stadionu v Düsseldorfu, kde zápas sledoval například princ William z britské královské rodiny. I on po vstřelené brance vystřelil ze sedačky a začal houževnatě bouřit.

Pozornosti veřejnosti neunikly ani záběry po klíčovém gólu ze studia britské BBC, kde se nacházely v moderátorské pozici legendy anglického fotbalu Gary Lineker, Rio Ferdinand či Frank Lampard. Při zpětném záznamu však režie ustřihla zvukovou stopu, když zrovna mluvil první jmenovaný někdejší kanonýr. „Musím se přiznat, možná jsem utrousil nějaké peprnější slovo,“ vtipkoval následně ke svým kolegům.

Anglie následně dotáhla v penaltovém rozstřelu utkání do vítězného konce, euforie propukaly znova. Na malý moment se muselo přerušovat i utkání Novaka Djokoviče na centrkurtu tenisového Wimbledonu. I zde přítomní diváci začali hlasitě oslavovat postup do semifinále evropského šampionátu. Fotbal je zkrátka fenomén, který spojuje.

EURO 2024 v Německu

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.