Chorvatsko - Itálie 1:1SESTŘIH: Gól v nastavení Italům zajistil postup, Chorvatsko má mizivou naději

Zápas italských a chorvatských fotbalistů skončil na mistrovství Evropy ve skupině B v Lipsku remízou 1:1. Chorvatům zařídil vedení Luka Modrič, který minutu předtím neproměnil penaltu, ale pak se stal nejstarším střelcem v historii fotbalového Eura ve věku 38 let a 289 dní. V osmé minutě nastavení vyrovnal Mattia Zaccagni. Italům bod stačil na postup z druhého místa, v osmifinále budou hrát v sobotu v Berlíně se Švýcarskem. Jejich soupeř má s dvěma body už jen teoretickou naději.

Sestřih zápasu Chorvatsko - ItálieVideo: Česká televize

Chorvati od vzniku samostatné reprezentace na začátku devadesátých let s Itálii neprohráli ani v jednom z osmi dosavadních zápasů. Tým, který na dvou posledních světových šampionátech získal stříbro a bronz, tentokrát poprvé od roku 2006 nevyhrál na velkém turnaji ve skupině ani jeden zápas. Jak proti Albánii, tak v dnešním utkání přišel o výhru až v nastaveném čase.

V italské jedenáctce naskočil na levý kraj obrany Darmian a do ofenzivy Raspadori a Retegui. Do chorvatské obrany se vrátili Stanišič a Pongračič, v útoku nastoupili poprvé v základu Sučič a Mario Pašalič.

A byl to Sučič, kdo už v páté minutě protáhl brankáře Donnarummu. Ve zbytku prvního poločasu už k němu italská defenziva nikoho nepustila. Také nový italský útočník Retegui se uvedl dvěma střelami, které ale zadáci zblokovali.

Italové sklidili velkou kritiku za to, že v utkání se Španělskem vypálili jen čtyři střely, tak skromnou bilanci neměli v žádném zápase skoro půlstoletí. Tentokrát jich stihli šest už za poločas, přestože v držení míče měl jasně navrch soupeř. Brankář Livakovič úspěšně zasáhl při hlavičce Bastoniho a Pellegriniho pokusu z hranice šestnáctky.

Do druhého poločasu vyběhl v italské dresu na hřiště Frattesi, už po sedmi minutách zahrál rukou a Modrič dostal po kontrole u videa šanci kopat penaltu. Donnarumma, hrdina penaltového rozstřelu z minulého finále, ale směr míče vystihl. Hned z dalšího útoku vyrazil střelu Budimira, ale proti Modričově dorážce byl bezmocný. Pro chorvatského kapitána to byl 26. gól v reprezentaci, rekord Rakušana Ivicy Vastiče z roku 2008 překonal o 32 dní.

Jeho spoluhráči dlouho drželi těsný náskok, i když jen za cenu šesti žlutých karet. V osmé minutě nastavení však střídající Zaccagni svým prvním gólem v reprezentaci vyrovnal a zařídil pro squadru azzurru druhé místo ve skupině B za Španělskem. Chorvati tak budou muset čekat, jestli proklouznou do osmifinále z třetího místa. Se dvěma body a skóre 3:6 jsou jejich naděje minimální.

Mistrovství Evropy ve fotbale:
Skupina B (lipsko):
Chorvatsko - Itálie 1:1 (0:0)
Branky. 55. Modrič - 90.+8 Zaccagni. Rozhodčí: Makkelie - Steegstra, De Vries - Dieperink (video, všichni Niz.). ŽK: Sučič, Modrič, Ivanušec, Pongračič, Stanišič, Brozovič - Calafiori, Fagioli, Spalletti (trenér). Diváci: 40.000
Chorvatsko: Livakovič - Stanišič, Šutalo, Pongračič, Gvardiol - Modrič (80. Majer) , Brozovič, Kovačič (70. Ivanušec) - Sučič (70. Perišič), Kramarič (89. Juranovič), Mario Pašalič (46. Budimir). Trenér: Dalič.
Itálie: Donnarumma - Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Darmian (81. Zaccagni) - Barella, Jorginho (81. Fagioli) - Raspadori (75. Scamacca), Pellegrini (46. Frattesi), Dimarco (57. Chiesa) - Retegui. Trenér: Spalletti
1.Španělsko33005:09
2.Itálie31113:34
3.Chorvatsko30213:62
4.Albánie30123:51

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale, které se hraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024, se posunulo do vyřazovací fáze. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila.