Polsko - Rakousko 1:3SESTŘIH: Rakousko slaví na Euru první výhru. Polsko nad propastí

Rakouští fotbalisté porazili na evropském šampionátu 3:1 Polsko a získali první body ve skupině D. Na Olympijském stadionu v Berlíně otevřel skóre v deváté minutě Gernot Trauner, ještě do pauzy srovnal Krzysztof Piatek. V 66. minutě rozhodl Christoph Baumgartner a v 78. minutě přidal pojistku z penalty Marko Arnautovic.

Sestřih zápasu Polsko - RakouskoVideo: Česká televize

Rakušané zdolali dnešního soupeře po pěti vzájemných zápasech a po 30 letech. Po úvodní porážce 0:1 s Francií tak oživili své postupové šance. Naopak Poláci po prohře 1:2 s Nizozemskem znovu neuspěli a jsou na pokraji vyřazení. O jakoukoliv šanci mohou přijít už v případě bodového zisku Francie ve večerním utkání s Nizozemskem.

Trenér Rangnick vyslal do zápasu historicky nejstarší rakouskou základní sestavu na Euru s věkovým průměrem 28 let a 217 dní. Oproti duelu s Francií vyměnil stoperskou dvojici, a právě jeden ze středních obránců v deváté minutě otevřel skóre. Trauner si naskočil na Mweneho centr a hlavičkou na přední tyč dal nejrychlejší gól Rakouska na evropských šampionátech.

Poláci byli v úvodu pod tlakem a poprvé zahrozili až v 18. minutě, Zalewski z dobré pozice vysoko přestřelil. Od té doby se však vývoj hry otočil a po půlhodině bylo vyrovnáno. Bednarekova střela ještě přes bránící hráče do sítě neprošla, míč se ale odrazil k Piatekovi a ten zblízka zakončil. Bývalý hráč Herthy Berlín dal na svém někdejším domácím stadionu dvanáctou branku v národním týmu.

V nastavení Zieliňski z přímého kopu pořádně protáhl rakouského gólmana Pentze. V nervózní druhé půli ale 70 tisíc diváků dlouho čekalo na jakoukoliv šanci. Půlhodinu před koncem se dostal do hry polský kapitán Lewandowski, jenž kvůli zranění vynechal úvodní duel na turnaji. Hvězdný kanonýr se uvedl rychlou žlutou kartou a po šesti minutách od příchodu na hřiště sledoval, jak Baumgartner umístěnou střelou z hranice vápna opět poslal Rakousko do vedení. Záložník Lipska ještě vylepšil vynikající bilanci v reprezentaci na 16 gólů ve 40 utkáních.

Vyfoťte se s trofejí pro mistry Evropy!

Chcete mít snímek s pohárem, o který aktuálně bojují v Německu fotbalisté na Euru 2024? Trofej pro mistry Evropy bude vystavena v pražském obchodním centru Westfield Chodov ve dnech 21.–22. června. V pátek 21. června ve 13 hodin proběhne slavnostní odhalení, pohár bude k vidění až do 20 hodin. V mezičase proběhne autogramiáda dvou hráčů FC Viktoria Plzeň (15:30–16:15 hod.) a AC Sparta Praha (17:00–17:45). V sobotu bude pohár vystaven od 10 do 15 hodin.

V 75. minutě mohl zvýšit Wimmer, jeho ránu z plného běhu Szczesny skvěle vyrazil. O chvíli později na něj běžel Sabitzer zcela sám, udělal mu kličku a polský brankář ho fauloval. Szczesny dostal žlutou kartu, pokutového kopu se ujal Arnautovic a s přehledem proměnil přízemní střelou k tyči. Se 114 starty rekordman rakouské reprezentace dal 37. gól v národním týmu.

Rakušané ani v závěru nepolevili, v 84. minutě vytáhl Szczesny další dobrý zákrok proti dalekonosné ráně Posche. Vzápětí Laimer po kličce zakončoval do odkryté branky, z úhlu se ale netrefil.

Poláci se na zdramatizování nezmohli a po dnešku mohou být prvním vyřazeným týmem z Eura. Až v závěru nastavení se dostal k zakončení z voleje Grosicki, branku však netrefil.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:
Skupina D:
Polsko - Rakousko 1:3 (1:1)
Branky: 30. Piatek - 9. Trauner, 66. Baumgartner, 78. Arnautovic z pen. Rozhodčí: Meler - Eyisoy, Ersoy (všichni Tur.) - Valeri (video, It.). ŽK: Slisz, Moder, Lewandowski, Szczesny - Wimmer, Arnautovic. Diváci: 70.000.
Polsko: Szczesny - Bednarek, Dawidowicz, Kiwior - Frankowski, Piotrowski (46. Moder), Slisz (76. Grosicki), Zalewski - Zieliňski (87. Urbaňski) - Buksa (60. Lewandowski), Piatek (60. Šwiderski). Trenér: Probierz.
Rakousko: Pentz - Posch, Lienhart, Trauner (59. Danso), Mwene (63. Prass) - Seiwald, Sabitzer - Laimer, Baumgartner (81. Schmid), Grillitsch (46. Wimmer) - Arnautovic (81. Gregoritsch). Trenér: Rangnick.

EURO 2024 v Německu

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.