Článek
Lipsko (od našich zpravodajů) - Od rána se v Lipsku mísili čeští a portugalští příznivci. Zpočátku měli v ulicích mírnou převahu fandové z Pyrenejského poloostrova, postupem času ale přibývaly davy z Česka. „Češi nejsou jen naši sousedé, ale především kamarádi. Hodně štěstí,“ prohlásil ve fanzóně ve městě na Augustusplatzu jeden z vrchních představitelů saského regionu. Z českých měst a vesnic dorazily tisíce lidí, atmosféra byla bojovná a přátelská.
Štengrování s Portugalci probíhalo v příjemném duchu. Oba tábory zabraly všechny zahrádky kaváren a hospod v centru města, u jednoho seděli Češi, u vedlejšího Portugalci, ale byl klid. Fandové se spolu i vyfotili nebo se před televizní kamerou hecovali v pokřicích. Panovala nálada, jaká k Euru patří.
Do fanzóny přišel české fanoušky pozdravit i legendární záložník Antonín Panenka. Ano, na velkoplošné obrazovce se promítal i jeho slavný dloubák z Bělehradu z roku 1976, mistr s knírkem ho pak předvedl i na pódiu.
„Když už jsme jeli v Německu, připadal jsem si jako v Praze, kolik českých aut bylo kolem nás. Je to krásné,“ řekl Panenka k mase, která dorazila souboru trenéra Ivana Haška fandit.
Jak to tak na velkém fotbalovém festivalu bývá, fanoušci ve městě se promenádovali v různých barvách. Sem tam jste mohli narazit na někoho v dresu Skotska, Nizozemska, Albánie, Mexika nebo hostitelského Německa. U Portugalců vládla samozřejmě na zádech sedmička a jmenovka Cristiana Ronalda.
Počasí dlouho fanouškům přálo, vybízelo k osvěžení. Kolem páté hodiny odpolední se ale začala obloha zatahovat, organizátoři kvůli avizované průtrži nechali vyklidit fanzónu. Fandové ji opustili a šli se schovat do přilehlých restauračních zařízení. V půl šesté se liják spustil, po několikaminutové čině zase vysvitlo sluníčko. Ve fanzóně byla spoušť, ale na zápas se zase otevře. Ti, kdo nemají vstupenku, tam na zápas mrknou.
Většina s platným lístkem se přesunula na stadion. Nedočkavě vyhlížela výkop a těšila se, jak český tým podpoří.