Článek
Popěvek o německých válečných letounech přitom válku nijak neglorifikuje. Text víceméně jen popisuje, jak britské vojsko bombardéry postupně sestřeluje. Jenže v Německu se nic s tématem jedné z nejčernějších kapitol historie prostě nenosí.
Píseň byla navíc před třemi roky organizací UEFA oficiálně prohlášena za diskriminační. Evropský fotbalový orgán od té doby apeluje na fanoušky, aby ji nezpívali přímo na stadionu. Může jim za to hrozit i zákaz vstupu. Moc UEFA ale do ulic německých měst nedosáhne a krátká je i ruka zákona.
England fans ignore German police’s orders and sing 10 German bombers. 🏴 pic.twitter.com/8lfpEPkxu8
— Turning Point UK 🇬🇧 (@TPointUK) June 16, 2024
„Když to budou zpívat, nemůžeme nic udělat. Není to protizákonné. Ale doufám, že případně zakročí slušnější fanoušci a zastaví to,“ prohlásil pro The Telegraph šéf německé policie Peter Both.
„Mezi Německem a Anglií existuje dlouhodobá rivalita. Ale jen na poli sportu. Jinak jsou naše země již řadu desetiletí spojenci a tak to zůstane,“ dodal Both.
Hlava policie také varovala před případným hajlováním, které je v Německu protizákonné. A hrozí za něj zatraceně tučné pokuty. „Musí si uvědomit, že tohle se v Německu trestá. Nehodláme to tolerovat,“ vzkazuje Both fanouškům.
Podle některých zahraničních zdrojů se do Německa při příležitosti šampionátu vydalo asi 300 000 Angličanů. Tamní veřejní činitelé je považují za bezpečnostní hrozbu. Jako důkaz může také sloužit fakt, že nedělní duel Anglie se Srbskem v Gelsenkirchenu je jediným, během něhož se nebude čepovat klasické pivo s přibližně pěti procenty alkoholu. Fanoušci se dočkají pouze moku o přibližně poloviční síle, aby se předešlo případným konfliktům, které by alkohol mohl rozdmýchat.
EURO 2024 v Německu
Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.