Článek
Fotbalisté Nice minulý čtvrtek svůj zápas Konferenční ligy proti Šeriffu Tiraspol v Kišiněvě na stadionu Zimbru odehráli.
Neděle o následujícím víkendu však v hlavním městě rozhodně klidná nebyla. Podporovatelé opoziční proruské strany Šor v Kišiněvě protestovali proti prozápadně orientované vládě. V metropoli se sešlo několik tisíc lidí, kteří podobně jako při předchozích protestech požadovali okamžitou demisi kabinetu i prezidentky Maii Sanduové. Moldavská policie zároveň oznámila, že zmařila spiknutí vyvolat v rámci protestu masové nepokoje.
Sanduová obvinila Rusko, že chce v Moldavsku provést násilný převrat s využitím opozičních sil. Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Moskva plánuje v Moldavsku svrhnout demokratické zřízení...
„Hned, když jsme zaznamenali, že se tam bezpečnostní situace komplikuje, tak jsme kontaktovali UEFA a veškeré možné bezpečnostní složky. Ještě včera jsem mluvil s ambasádou v Moldavsku. Všichni nás ujišťují, že tam je situace bezpečná," avizuje manažer reprezentace Tomáš Pešír, že přeložení utkání do některé klidnější země aktuálně není ve hře.
Problém však může být s cestou. „Letadlo máme najaté, ale byli jsme upozorněni, že možná nebude možné přistát v Kišiněvě, což by byla komplikace. Klepu tedy na dřevo, snad se tak nestane a přistaneme tam, kde máme," modlí se.
V případě komplikací by přicházelo do úvahy sousední Rumunsko, nejspíš letiště v Jasy. A zbytek cesty autobusem.
Loni v létě hrála v Moldavsku proti Šeriffu Tiraspol také Plzeň.
„V kontaktu s Viktorií jsme teď nebyli. Před měsícem jsme tam s kolegyní byli osobně, takže máme živější informace. Sledovali jsme pohárové zápasy, teď tam hrálo Nice. Vše bylo v pořádku," říká Pešír.
Nelze vyloučit, že podobné starosti potkají i reprezentaci do 21 let. Lvíčata totiž čeká na přelomu června a července EURO v Gruzii, kde aktuálně zuří masové a násilné protivládní protesty. Vše vyvolala snaha přijmout zákon, jenž by nevládní organizace získávající přes 20 procent finančních prostředků ze zahraničí nutil k registraci pod označením „agenti pod zahraničním vlivem".
Zákonodárci z vládnoucí strany Gruzínský sen, kterou kritici viní z přílišné vstřícnosti vůči Rusku, tvrdili, že vycházejí z americké normy. Pod vlivem protestů nakonec kabinet sporný zákon z parlamentu stáhl. Moskva uvedla, že s návrhem neměla „absolutně nic společného".
Dalším problémem může být vojenský konflikt. Ruští politici od vypuknutí války na Ukrajině už několikrát zmínili, že dalším cílem může být právě Tbilisi. Nezapomeňme, že v roce 2008 už Rusko Gruzii napadlo a od té doby v podstatě okupuje 20 procent jejího území. „Musíme si jasně uvědomit, jaká je ruská hrozba, že Gruzie, Krym a Ukrajina jsou pouze na začátku Putinova seznamu," tvrdí například Mike Pence, viceprezident administrativy bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa.
„Situaci samozřejmě vnímáme a sledujeme, všechno komunikujeme s UEFA a gruzínskou stranou. Zatím ale nic nenasvědčuje, že by něco mělo šampionát nějak ohrozit či ovlivnit. Samozřejmě je ještě dost času, aby se situace vyvinula oběma směry. Zatím se ale ani nemluví, že by nějaké změny byly na pořadu dne," objasňuje aktuální stav technický vedoucí reprezentace do 21 let Michal Černý.