SESTŘIH: Češi prohráli bláznivý zápas s Tureckem a na Euru končí

Auf Wiedersehen. Čeští fotbalisté se loučí s Eurem po základní skupině. Bez vítězství. Neúspěchem. Soubor trenéra Ivana Haška prohrál v utkání o všechno s Tureckem 1:2 a ve společnosti Portugalska a Gruzie obsadil poslední místo. Všichni ostatní jdou do osmifinále.

Sestřih utkání Česko - TureckoVideo: Česká televize

(Od našeho zpravodaje v Hamburku) - Byl to bláznivý zápas ve frenetické atmosféře, plný emocí a zvratů. Hašek byl tak ve varu, že odhodil i sako. Češi i v dlouhém oslabení hráli do poslední chvíle o postup. Prohrávali, vyrovnali, ale končí. Na turnaji nenadchli. Turci pro reprezentaci zůstávají na Euru prokletím, po porážkách v letech 2008 a 2016 s nimi opět narazila.

Své spoluhráče doprovodil na stadion i zraněný záložník Michal Sadílek, který o účast na šampionátu přišel na soustředění v Rakousku, když se zranil při havárii na tříkolce. Ve výpravě nechyběl ani útočník Patrik Schick, ale dle předpokladů nehrál, kvůli zraněnému lýtku zůstal na lavičce. Na hrotu ho nahradil Mojmír Chytil.

Ranou do plánu Haškovy družiny, která musela k postupu do osmifinále bezpodmínečně vyhrát, bylo brzké vyloučení záložníka Antonína Baráka. Tvořivý hráč, jenž se i kvůli předchozí zdravotní indispozici objevil na turnaji poprvé v základní sestavě, předvedl dva žluté fauly do 20. minuty. Nejprve byl napomenut za jasné držení, poté v souboji o míč přišlápl Saliha Özcana. Rumunský sudí István Kovács byl nekompromisní a Baráka po dvou žlutých kartách vyloučil.

EURO 2024 v Německu

Letošní mistrovství Evropy ve fotbale se odehrálo v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Česká reprezentace obsadila v základní skupině čtvrté místo a do play off nepostoupila. Titul mistrů Evropy získali Španělé po vítězství 2:1 nad Anglií ve finále.

Už předtím se Češi dostali do dvou nadějných zakončení, v tom výhodnějším hlavičkoval Robin Hranáč nad tureckou branku. Po červené kartě atmosféra utkání zhoustla, na hřišti se přitvrdilo, dokonce i Schick viděl na lavičce žlutou kartu za protesty.

Kovács k nervozitě svým řízením přispíval, utkání se mu vymklo z rukou. Křídelník Kenan Yildiz zůstal na hřišti především díky benevolenci rumunského arbitra. V 37. minutě viděl žlutou kartu za přišlápnutí Hranáče, pár desítek poté udeřil loktem do obličeje Vladimíra Coufala, ale vyvázl bez trestu.

Češi se ani v oslabení nevzdávali a dostali se do největší šance první půle. Lukáš Provod v 45. minutě předvedl rychlý výpad, přihrál doleva na Davida Juráska, jenž se ocitl z úhlu sám před gólmanem Mert Günokem, který ho však vychytal.

Dvojitý průšvih postihl národní tým šest minut po pauze. Brankář Jindřich Staněk vyrazil střelu Yildize, hned signalizoval, že není v pořádku, ale turecký kapitán Hakan Calhanoglu ho prostřelil. Inkasovaný gól a navrch Staňkovo zranění. Gólman Slavie si poranil rameno a musel střídat. Nahradil ho Matěj Kovář.

Češi se ale ani v téhle šlamastice nepoložili. Hašek poslal na hřiště útočníky Jana Kuchtu a Tomáše Chorého, který se významně podílel na vyrovnávací brance. Vyhrál souboj s gólmanem Günokem, jeho střelu vyrazil na brankové čáře jeden z tureckých obránců, ale míč do sítě poté dorazil kapitán Tomáš Souček.

Živelné utkání pokračovalo ve zběsilém tempu, padaly žluté karty i pro náhradníky, hrálo se otevřeně. Češi vrhli vše do útoku, ale nakonec inkasovali, ve čtvrté minutě nastavení zpečetil jejich vyřazení gólem na 1:2 Cenk Tosun. V úplném závěru byl ještě vyloučen Chorý.

Euro – skupina F (Hamburk)
Česko - Turecko 1:2 (0:0)
Branky: 66. Souček - 51. Calhanoglu, 90.+4 Tosun. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene (všichni Rum.) - Kwiatkowski (video, Pol.). ŽK: Barák, Schick (mimo hřiště), Jaroš (mimo hřiště), Červ (mimo hřiště), Krejčí, Souček - Özcan, Yildiz, Yüksek, Günok, Calhanoglu, Cakir (mimo hřiště), Müldür, Akaydin, Kökcü, Ayhan, Güler (mimo hřiště). ČK: 20. Barák, 90.+8 Chorý (oba Česko). Diváci: 47.683
Česko: Staněk (55. Kovář) - Holeš, Hranáč, Ladislav Krejčí II - Coufal, Provod (75. Lingr), Souček, D. Jurásek (81. M. Jurásek) - Barák, Hložek (55. Chorý) - Chytil (55. Kuchta). Trenér: Hašek
Turecko: Günok - Müldür, Akaydin, Demiral, Kadioglu - Yüksek (63. Yokuslu), Özcan (46. Ayhan) - Güler (75. Tosun), Calhanoglu (87. Kökcü), Yildiz (76. Aktürkoglu) - Yilmaz. Trenér: Montella