Článek
Šest jich přibylo naposledy, mezi nimi třeba sekretář Řídící komise pro Čechy Jan Hořejší, sekretář komise rozhodčích Patrik Filípek, její člen Václav Kohout, ale i sudí Pavel Rejžek, Zdeněk Mudra a Vladimír Pastyřík. Jsou podezíráni z manipulace s nasazováním rozhodčích, předávání stotisícového úplatku, narušení regulérnosti soutěže apod.
Nejde přitom jen o zápasy České fotbalové ligy či třeba druhé ligy a čachrování s výsledky, delegací rozhodčích či sázkami na výsledek, o čemž v pondělním večeru na obrazovkách České televize názorně vypovídal dokument Reportérů ČT.
Podezření směřuje do nejvyšší fotbalové soutěže. V případě sudího Pavla Rejžka šetří etická komise, zda se nedopustil disciplinárního přečinu v ligových duelech mezi Opavou a Zlínem hraným loni v srpnu, nebo v utkání Plzně s Jabloncem loni v září. V druhém případě si měl podle etické komise nechat jako hlavní rozhodčí slíbit od tehdejšího místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra úplatek v podobě nominace na mezinárodní listinu rozhodčích FIFA.
Všech šest aktérů, s nimiž už bylo zahájeno disciplinární řízení, se mělo vyjádřit na úterním zasedání etické komise.
„Pět původně předvolaných zaslalo písemné vyjádření, protože vzhledem k epidemiologické situaci se zasedání komise nemohlo konat standardní formou. Probíhá proto v režimu online, takže případná rozhodnutí budou zveřejněna až po per rollam hlasování členů komise," potvrdil mluvčí FAČR Michal Jurman, že verdikt komise lze očekávat až v dalších dnech. Stejně tak i to, zda ve spojitosti s trestní kauzou nebude zahájeno řízení i s dalšími aktéry.
"Vzhledem k tomu, že dnešní zasedání Etické komise se konalo pouze distančním způsobem a podle Disciplinárního řádu je účastník řízení vždy oprávněn se zúčastnit zasedání a řádně se k věci vyjádřit, nebylo v případech souvisejících s probíhající trestní kauzou meritorně rozhodnuto. Zároveň byla diskutována možnost zahájení dalších disciplinárních řízení souvisejících s probíhající trestní kauzou, o čemž bude ještě Etická komise rozhodovat formou per rollam, přičemž případná zahájená disciplinární řízení by byla zveřejněna na Úřední desce příští týden," potvrdil Jurman.
Českým fotbalem otřásá nová aféra
- Berbr zadržen, 18 dalších osob s ním. Policie rozkrývá korupci v nižších soutěžích
- Fotbalový skandál se roztáčí. Razie v Berbrově domě, desítky dalších prohlídek
- Berbr ve vazbě! Za mřížemi musí zůstat i Rogoz
- GLOSA: Berbrova říše dostala trhliny. Zatím ale jen trhliny...
- V korupční aféře figuruje i jméno šéfa komise rozhodčích Chovance
- Ivane, vrať se! Berbrův kritik přemlouvá Haška, ať udělá pořádek
- Berbr z vězení rezignoval na všechny funkce ve fotbale. I Malík odchod zvažoval
- Malíkův projev nás uráží, zní z Teplic rázná slova. Jak reagují pražská S?
- Berbr měl zpronevěřit peníze plzeňského svazu. S Rogozem se dělili na benzince
- Takové loučení jsem si nepředstavoval, reaguje na odvolání Chovanec
- Šéf Etické komise FAČR: Z disciplinární odpovědnosti není vyňat ani Berbr
- Berbrova partnerka Damková rezignovala na všechny funkce v českém fotbale
- Otevřený dopis z Živanic: Pane Malíku, chybí Vám sebereflexe
V seznamu aktérů tzv. Berbrovy kauzy, jímž se zabývá a průběžně projednává Etická komise FAČR, se momentálně objevuje přes dvacet jmen.
Mezi nimi i někteří ze sudích a funkcionářů, kteří se objevili v pondělním dokumentu ČT a které rozhodčí Tomáš Grímm ujišťoval, že u něho mají k vyzvednutí „petky" piva. Podle detektivů představuje ve fotbalovém žargonu jedna petka tisíc korun. Podobně, jako před sedmnácti lety představovali v tzv. Horníkově kauze zmíněný finanční obnos kapříci či jablka nebo hrušky.
Ani mezinárodní rozhodčí Jana Štychová, ani Marek Janoch, kterým jejich kolega Grímm avizoval, že petky jsou k vyzvednutí a vypití, se však na toto téma odmítli vyjádřit.
S Janou Štychovou, rozhodčí z Rokycanska, stejně jako s Markem Janochem bylo na fotbalové půdě zahájené disciplinární řízení přerušeno.
„K přerušení dochází na dobu do právní moci rozhodnutí vydaného v trestním řízení, které je proti Janě Štychové vedeno, nejdéle však do 23. 11. 2021," praví se v rozhodnutí Etické komise FAČR.
Stejný postup zvolila komise vedená Janem Paulym st. i v případě Jiřího Kabyla, Michala Myšky, Jřího Houdka, Pavla Vasjuka, Petra Klupáka, Roberta Hájka a dalších aktérů kauzy.
Totéž se týká samozřejmě i Romana Berbra a Romana Rogoze.