Článek
Nick Butter si udělá cestu kolem světa. Maratónskou cestu, která ovšem nebude trvat 80 dní jako ve známém románu Julese Verna. Bude trvat 18 měsíců a bude obnášet uběhnout 42 195 metrů v každé zemi světa. Britský dobrodruh a vytrvalec má v plánu v navštívených zemích pořádat přednášky na školách a ve firmách a každý den psát zprávy z cest. Na programu jsou také další obsáhlé mediální výstupy. Na konci své cesty chce Butter vydat obsáhlou fotografickou knihu a publikovat dokumentární film o celé akci. A nejen to. Za úkol si vzal také formovat celosvětovou běžeckou komunitu. Ovlivnit ji má nejen jeho vlastní příklad nebo přednášky, ale i charita.
Butter totiž počítá s tím, že za cestu vybere alespoň čtvrt miliónu liber, což je v přepočtu asi 7,2 miliónu korun na léčbu rakoviny prostaty. V plánu má držet své výdaje na možném minimu a sám říká, že na akci osobně nevydělává. „Každá zbývající penny půjde na Prostate Cancer UK," uvádí dobrodruh na svých stránkách společně s informací, že na své cestování využívá maximum svých soukromých prostředků.
Britova dobrodružná spanilá jízda světem začala právě v neděli, kdy v kanadském Torontu uběhl první ze 196 maratónů a mohl si tak odškrtnout první zemi ze svého itineráře. I vzhledem k poměrům v některých zemích se ne vždy bude jednat o oficiální závod, Butter nicméně plánuje, že se určitě zúčastní všech šesti proslulých závodů série World Marathon Majors v Chicagu, New Yorku, Bostonu, Berlíně, Londýně a Tokiu.
Butter se tak kromě jiného chce stát první osobou, která kdy uběhla maratón v každé zemi světa a získat tak světový rekord. Tento motivační řečník, který se v roce 2016 kromě jiného účastnil i obtížného etapového Marathon des Sables, načerpal inspiraci pro svou akci od jednoho z účastníků tohoto závodu. Sám Brit uvádí pouze jeho křestní jméno Kevin. Ten bojoval na trati nejen s nástrahami terénu a podnebí, ale také s rakovinou prostaty, na níž umíral.