Článek
Odhlédněme nyní od individuálních projektů, kdy má one-man, případně one-woman-show fungovat jako motivační faktor pro další dárce či pomocníky. Mnoho organizátorů dnešních i těch nejprestižnějších a největších závodů už nemyslí pouze na běžce, ale část svých prostředků věnuje také na bohulibé účely. Největší organizátor na našem území RunCzech není výjimkou. Spolupracuje s několika desítkami neziskových organizací. Ty mají k dispozici určitý počet registrací na jednotlivé závody a výtěžek z jejich prodeje zůstává právě jim. Mezi největší „spoluhráče" patří v tomto směru Armáda spásy nebo Lékaři bez hranic (MSF).
„Přes naši organizaci se například na pražský půlmaratón letos přihlásilo celkem 360 běžců a běžkyň. Celkově nám přinesli 210 000 korun. Mezi těmito sportovci jsme získali čtyři takzvané dobroběžce, kteří se dále věnovali individuálnímu fundraisingu a dokázali vybrat dalších 53 550 korun," vypočítává letošní úspěchy Jakub Vopelák z Armády spásy v ČR.
Také Lékaři bez hranic mají bohaté zkušenosti s běžci. A, jak už samotné jejich jméno napovídá, nejenom z naší republiky, ale i za hranicemi. Svého zástupce měla loni česká pobočka třeba také na největším maratónu světa, v New Yorku. Na zhruba 56 000 běžců připadá přes 300 nejrůznějších charitativních organizací. A získávání prostředků pro ně má úplně jiný ráz než u nás.
Přes tyto organizace si kupují startovné pouze lidé s blízkým vztahem k nim. Proč? Protože podmínkou pro to, abyste číslo dostali, je vybrat mezi přáteli a známými 3500 amerických dolarů (asi 85 000 korun). To neuděláte jen tak pro někoho. To už děláte jen pro ty, kterým věříte a kteří jsou vám svým způsobem blízcí. „Úplně tak odpadá možnost, že by si přes nás kupoval startovné jen nějaký opozdilý běžec, kterému vlastně o pomoc jako takovou vůbec nejde, ale jen o to, aby se dostal na závod," pochvaluje si americký model Andrea Lisá z Lékařů bez hranic.
ZAJÍMAVÉ CHARITATIVNÍ BĚHY |
---|
* Běh pro Paraple |
* Běh pro Světlušku |
* Běh pro gorily |
* Běh ADRA |
* Kapka naděje |
Srovnání s maratónem v Praze hovoří jasnou řečí. Mezi desítkou tisíc běžců se našlo 74 atletů pro MSF. Nákupem startovného přinesli organizaci 53 000 korun. U nás stačí jen zaplatit 2500 za individuální nebo 9000 za štafetový či týmový start. Tím to v podstatě končí. Ve Spojených státech se příznivci MSF z řad běžců scházejí v jejich centrále, vyhlašují se vybrané částky a pořádá se takový ranní „večírek". V New Yorku měli Lékaři bez hranic celkem 2127 dobroběžců a vybralo se 304 394 dolarů (zhruba 740 000 korun).
Nejvyšší individuální dar činil těžko uvěřitelných 11913 dolarů (290 000 korun!). Sám Ondřej Šimetka, který v barvách MSF v New Yorku běžel, dokázal získat slušných 7414 dolarů (180 000 korun) a splnit tak svůj soukromý plán na 211 %.