Článek
Odpověď je jednoduchá. A možná už jste tuto formu dopingu ‒ „shoe doping" (česky něco jako „botní doping" ‒ pozn. red.) viděli i na vlastní oči. Letos ji totiž používali vítězové hned čtyř ze šestice největších a nejvýznamnějších maratónů světa i nejrychlejší maratónec světa vůbec. Jde o obuv Zoom Vaporfly od amerického výrobce Nike. Právě ta se pro některé stala doslova spásou, pro druhé trnem v oku. Tato speciální závodní bota v sobě totiž ukrývá kontroverzní technologie, konkrétně speciální pěnovou mezipodešev a dlouho vyvíjený karbonový plát. Tyto součásti prý mohou za to, že v průměru zrychlí atleta právě o 4 %, která bota nese i ve svém názvu.
University of Colorado provedla testy, z nichž vyplývá, že tyto boty snižují energetickou náročnost běhu v průměru o 4 %. Jinými slovy, že vás o 4 % zrychlí. Studie ve svých predikcích zašla ještě dál a vyslovila také hypotézu, že „s touto obuví by špičkoví běžci měli být schopni dosáhnout maratónského času pod dvě hodiny". První pokusy už proběhly. Vzpomeňte na projekt Breaking2, u něhož naše redakce také byla a který vyústil v nejrychlejší maratónský čas všech dob. Keňan Eliud Kipchogezaběhl 42,195 kilometru za dvě hodiny a 25 vteřin. Jeho výkon ve speciálních botách z mnoha důvodů nemůže být uznán jako oficiální rekord, přesto je ale působivý.
Pojďme na další čísla. Vezmeme-li první tři možná pódiová místa v obou kategoriích za Velkou šestku (Marathon Majors), máme 36 možných medailových pozic. Z těchto 36 pozic jich 19 obsadili běžci a běžkyně s botním dopingem od Nike. Téměř 53 %, na tom už asi něco bude. A začínají se ozývat sportovní specialisté, že už jde o neférovou výhodu, jinými slovy doping. Když si ale do rukou vezmete kalkulačku a všem vítězům v Zoom Vaporfly ona čtyři procenta od výkonů odečtete, dostanete vesměs časy, které dotyční běžci a běžkyně během své kariéry už překonali. Takže jenom samotnou botou to zase být nemůže. Jisté účinky se jí ovšem na druhé straně nedají upřít. Jde ale skutečně o doping? To budou muset rozhodnout ‒ a případně zakázat ‒ nejvyšší místa oficiální atletiky.