Článek
Rozhodujícím kritériem bylo VO2 max a u jedinců posuzovaných jako „trénovaných" tvořilo zhruba dvojnásobek hodnot než u „netrénovaných" studentů. Obě skupiny opakovaně zasedaly k desetiminutovým cvičením na koncentraci.
Výsledky byly více než zajímavé. Vyhodnocování testů probíhalo ve třech blocích po 3:20 minutách a byla analyzována tepová frekvence studentů. U trénovaných atletů došlo jen k minimálnímu zvýšení, zatímco u netrénované skupiny tepová frekvence značně narůstala.
Důvodem je podle vědců udržování rovnováhy mezi parasympatickým a sympatickým nervovým systémem. Z těchto důvodů mohou trénovaní sportovci déle pracovat na úrovni parasympatického nervstva, které pokrývá převážně tělesné funkce starající se o regeneraci organismu a tvorbu energetických rezerv. Stručně řečeno jsou dobře trénovaní jedinci schopni déle udržet pozornost a pracovat ve větším klidu.
S těmito poznatky korespondují také výsledky další studie, podle níž klesá výkonnost s nárůstem stresu či jiné intenzivní duševní zátěže. Podle tohoto výzkumu se sportovní výkon po přestálých zvýšených duševních nárocích zhoršuje v průměru o 6 %. To ale neznamená, že bychom se měli ve dnech stresu běhání zcela vzdát. Právě naopak! Stres odbouráme nejlépe pohodlným klidným dlouhým během. Na jindy necháme pouze intenzivní trénink rychlosti či síly.