Článek
GAPS (z anglického Gut And Psychology Syndrome) je speciální způsob stravování, který léčí zažívání a tím potažmo celý organismus včetně psychiky. Má jít o léčebný stravovací protokol se zázračnými účinky i na závažné poruchy, jako je autismus, schizofrenie, deprese apod. Dále má výborné výsledky také při léčbě nejrůznějších autoimunitních chorob. V GAPS je zásadní komplexní analýza zdravotního stavu a dispozic pacienta, aby se přišlo na příčinu jeho problémů. Neřeší se pouze jídlo, ale celkové prostředí, v němž pacient žije, včetně mezilidských vztahů.
Průkopnicí této „diety" je britská lékařka Natasha Campbel-McBride, která takto vyléčila svého syna z poruchy učení a je autorkou knihy o tomto stravovacím režimu. Pro Čechy byla dosud její kniha k dispozici kromě anglického originálu pouze ve slovenštině, a to pod názvem Syndróm trávenia a psychológie. V průběhu jara bude k dostání díky překladu GAPS terapeutky Jany Dell-Plotnárkové i v českém vydání, díky čemuž se tato léčebná alternativa možná dostane i u nás více do povědomí.
Snad nejznámější českou GAPS odbornicí je právě Jana Dell-Plotnárková, které prošly pod rukama už stovky pacientů. Co pacient, to trochu jiný příběh. „Spektrum problémů je velmi široké, nicméně vše je propojeno. Pracuji s dětmi s poruchou autistického spektra, ekzémy, poruchami učení, poruchami senzorického spektra, děti, které neprospívají, mají alergii na bílkovinu kravského mléka či jiné mnohočetné potravinové alergie... V dospělosti nejčastěji s lidmi řeším ulcerózní kolitidu, Crohnovu chorobu, autoimunními problémy, gynekologické a urologické obtíže, hormonálními poruchy a neplodnost, ale i problémy psychického rázu. I když se to zdá být každé z jiného soudku, opak je pravdou. Vše má základ v porušeném mikrobiomu," vysvětluje terapeutka.
Jana Dell-Plotnárková se dostala ke GAPS skrze vlastní zdravotní problémy a posléze aplikovala tento léčebný protokol také na svého syna, který trpěl od narození různými neduhy, včetně silného ekzému a neurologických problémů. Díky GAPS se stav Jany i jejího syna stabilizoval a v průběhu let výrazně zlepšil. Ačkoliv Jana dnes už GAPS nedrží ze 100 %, stále se často a ráda podle jeho pravidel stravuje. Ze svého jídelníčku ale například stále vynechává lepek a cukr.
Ne všichni na GAPS vydrží
Dieta podle zásad GAPS dokáže vyléčit nebo přinejmenším zmírnit široké spektrum chorob, není ovšem pro každého. Jak upozorňuje terapeutka, pravidla jsou striktní a je potřeba se podle nich řídit leckdy i více než dva roky, aby se organismus důkladně zhojil a posílil. Za tu dobu pacient projde od počáteční fáze ideálně až k plné dietě, v níž už je omezen výrazně méně než v úvodní fázi, kdy jsou základem jídelníčku slabé masové a rybí vývary a zeleninové polévky, v kombinaci se zeleninou a masem, a to hlavně orgánovým.
Cílem GAPS je pročistit a zahojit střevo, aby se v něm vytvořila harmonická mikroflóra a přestalo být propustné. Jen tak se totiž do krve nedostanou toxické a jiné škodlivé látky ze stravy, které pak zatěžují celý organismus a způsobují zdravotní problémy všeho druhu.
„Po úspěšném zahojení střeva se postupně zavádí zpět všechny kvalitní, přirozené potraviny včetně obilovin (i těch obsahujících lepek) a komerčně vyráběných mléčných výrobků. Většina lidí se již nikdy ke ‚klasickému' stravování nevrátí. Když investují tolik času, energie a financí do hojení svého organismu, nemají poté chuť ničit své tělo průmyslově zpracovanými potravinami. Mnoho lidí se stavuje ve stylu plné GAPS diety i nadále, občas přidají rýži, brambory, batáty, kváskový chleba a tak dále, což pokud jim nedělá žádný problém, je stále velmi výživná strava. Mnoho lidí přejde na paleo, paleo primal, nízkosacharidové stravování a podobné styly," vysvětluje Jana Dell-Plotnárková.
A co zůstává podle GAPS tabu i při tzv. plné dietě? Ve zkratce jsou to již zmíněné průmyslově zpracované potraviny a nápoje, veškeré formy cukru a umělých sladidel, rostlinné rafinované oleje, margaríny a ztužené tuky a vysoce škrobová zelenina... Celý seznam nevhodných potravin uvádí terapeutka spolu s desítkami receptů na svém webu a bude také ve zmíněné knize. I plná GAPS dieta může být pro mnoho lidí začátkem, nikoliv cílem. Pokud člověk netrpí zásadními zdravotními problémy a chce pouze zlepšit svoji kondici a zkrátka „jíst dobře", může klidně přejít rovnou na plnou verzi GAPS. I tím pro své zdraví udělá mnoho.