Článek
Maratón v Salcburku se pro tento rok rozhodl zavést klasifikaci typu age graded ranking. Při výpočtu celkového pořadí se nebere v potaz pouze dosažený čas, ale také věk závodnice či závodníka a pohlaví. Všechna data dostanou statistické váhy, koeficient, jenž srovná fyzické rozdíly. Výsledem by pak mělo být jedno číslo vyjadřující skutečnou úroveň výkonu daného jedince.
Nutno ovšem podotknout, že toto hodnocení je zavedeno pouze jako doplňkové ke standardním žebříčkům a věkovým kategoriím. Age graded ranking ale bude mít v rodišti Wolfganga Amadea Mozarta vlastní vyhlášení výsledků a slavnostní předávání cen. Snadno se tak může stát, že keňští závodníci takříkajíc ostrouhají mrkvičku a nevyskočí radostně na nejvyšší stupně. Uvidíme. Ještě nedávno bylo zcela nemyslitelné, aby to 70letý maratónský nadšenec natřel Keňanům nebo aby zapálená máma od dětí získala lepší umístění než mistryně republiky. Nyní tato možnost existuje. Alespoň teoreticky. Biologická rovnost šancí bude zaručena.
„Šance na vítězství v mezinárodním závodě, jako je Salzburg Marathon, jsou určovány biologickými předpoklady. Klasifikace na základě dalších kritérií ‒ věku a pohlaví zohlední výsledný čas tímto prizmatem a vytvoří pořadí nabízející vyšší úroveň rovnosti. Navíc se účastnicím a účastníků nabízí mezinárodně uznávaná perspektiva objektivního srovnání s opravdovými mistryněmi a mistry," vysvětlil novinářům zástupce pořadatelů Johannes Langer. V Solnohradsku se podle něj pro takový krok rozhodli z toho důvodu, že mnoho neprofesionálních či starších sportovců dosahuje výborných výsledků, jež ovšem v celkovém hodnocení často zůstávají v pozadí. Vypadá to na velice sympatický krok. Dočkáme se někdy podobné vstřícnosti pořadatelů závodů také u nás?