Článek
Banánovník je vlastně taková přerostlá bylina nabývající velikosti stromu. Jeho plody byly původně samé semínko a trpká škrobnatá dužina. Lidem se naštěstí podařilo vypěstovat odrůdy sladké chuti a bez semen. Jejich zahnuté protáhlé žluté plody jsou dnes považovány za ovoce, jejich méně sladší bratři s vyšším obsahem škrobů dokonce za zeleninu. Nejedlá slupka tvoří asi pětinu hmotnosti.
TIP Pokud si chcete dopřát toto ovoce i před samotným výkonem, učiníte tak nejlépe zhruba 60 minut před plánovanou zátěží. |
Ačkoli se k nám dnes nažloutlí křiváci vozí převážně z oblasti Karibiku, jejich původním domovem je Asie. Do Ameriky je přivezli portugalští kolonisté teprve v 16. století. První pěstitelské pokusy podle archeologů nejspíše proběhly už 8000 let před naším letopočtem na území dnešní Papuy-Nové Guineje.
TIP ‒ Udělejte si jednoduché „podoběhové" smoothie 2 řádně uzrálé banány 3 lžíce kvalitní zmrzliny1 lžíce bílého jogurtuVše řádně promixujte a vypijte. |
Plody banánovníku jsou, jak všeobecně známo, bohaté na draslík. A draslík, ten my běžci potřebujeme. Kromě draslíku obsahuje banán také zajímavé množství fosforu nebo manganu a malé množství vitamínu C. Konzumace banánů může snižovat krevní tlak a napomáhat zdraví kosterního aparátu či srdce. Dále v sobě tyto praktické plody ukrývají určité aminokyseliny a neurotransmitery, které v naší nervové soustavě napomáhají pocitům uvolněnosti, vnitřního klidu a pohodlí.
Takže dobrý běh a mnoho prožitého klidu s banánem v ruce!
Věděli jste, že své vlastní banány má i náš prezident? Pěstují se v produkčních zahradách Pražského hradu. |
---|
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Mléko trochu jinak - z rýže a banánů