Článek
„Sladký", toto slovo má pro nás veskrze pozitivní nádech. Sladký byl dnes sestřenčin chlapeček ve školce, žena na vás nešetřila sladkými polibky a sladká bude i pomsta vykonaná na sousedech v odvetu za noční diskotéky. Konzumované sladké věci spouštějí v našich mozcích chemické hormonální blaho. To proto se na nich tak snadno stáváme závislí, to proto po nich toužíme stále více a více. Cukr je moderní droga nejchudších. Stále více jsou ohroženy děti. Rakouská studie potvrzuje, že nejvíce právě ty z nižších socioekonomických vrstev.
Co si budeme nalhávat, cukr je především skvělý pomocník výrobců a obchodníků. Je velmi levný a lze jej přisypávat místo dražších ingrediencí vlastně do všeho. Ono to pak lépe chutná ‒ a když se vyvine ještě nějaká ta závislost spotřebitele, tím lépe. Za posledních sto let se naše spotřeba cukru v potravinách zvedla více než dvacetinásobně. Naše fyzická aktivita se na druhou stranu začíná blížit nule. „Náš současný životní styl je patologický. Příliš energie v potravinách v kombinaci s nedostatkem pohybu je hlavní příčinou poruch metabolismu. Cukr představuje čistou energii, které máme až přespříliš. Nemáme šanci ji spotřebovat, protože se nedostatečně hýbeme," má jasno univerzitní profesor H. Toplak z Universität Graz.
Potraviny s dodatečným cukrem ve svém důsledku ovlivňují hladinu cukru v krvi, nezasytí nás a vedou k obezitě a rezistenci vůči inzulínu, což po čase končí cukrovkou. Mezi největší „škůdce" patří takzvané soft drinks, slazené nealkoholické nápoje. V ohrožení jsou pak zvláště malé děti. Zatímco se jejich vnímání chutí teprve vytváří, bývají zahlceny přeslazenými potravinami. Snadno se pak stávají oběťmi závislostí a nejsou schopny akceptovat potraviny, které obdobné požitky nepřinášejí.
TVRDÁ DATA Z RAKOUSKA |
---|
• 30 % 14letých trpí obezitou |
• O 60 % častěji se vyskytují problémy u dětí s migrační minulostí |
• Největší rozdíly ovšem předznamenávají společenské vrstvy. Zatímco v nejnižších vrstvách lze pouze v 10 % případů hovořit o zdravém způsobu stravování, u středních a vyšších vrstev je to více jak polovina. |
Problémům, které mohou vést až k steatóze jater, poruchám metabolismu, nealkoholické steatohepatitidě, cirhóze jater a rakovině, chtějí u našich jižních sousedů čelit již na základních školách speciální výukou zaměřenou na zdravé stravování a životní styl. V jednání jsou také potraviny se sníženým obsahem cukrů, které by byly cenově přístupné širokým vrstvám obyvatelstva. Uvidíme, jak se bude našim sousedům dařit. Pokud se to osvědčí, vyjde v českých zemích zřejmě časem švejkovská vyhláška s názvem „Nežrat tolik a běhat!".