Článek
Bílkoviny hrají ve výživě sportovce velmi důležitou roli. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od sacharidů a tuků v těle neexistuje žádná zásobárna, je třeba ztracené bílkoviny neustále nahrazovat novými. Jsou jinou živinou nenahraditelné. V organismu mají různé funkce. Především stavební, protože jsou součástí svalů, šlach a vazů. Další funkce je například regulační, kde jsou bílkoviny součástí hormonů a enzymů. A v neposlední řadě se podílí na obranyschopnosti organismu jako součást protilátek.
Aminokyseliny putují přímo do svalů
Bílkoviny se skládají z aminokyselin. Těch základních je asi dvacet. Podle toho, zda si tělo dokáže, či nedokáže danou aminokyselinu samo vytvořit, se dělí na esenciální a neesenciální. Ty esenciální si organismus nedokáže sám vytvořit, a proto musí být dodávány potravou. Neesenciální si lidský organismus dokáže syntetizovat z jiných aminokyselin. Mezi esenciální patří i tzv. BCAA, známé mezi sportovci. Jsou to větvené aminokyseliny valin, leucin a izoleucin. Vzhledem k tomu, že tyto aminokyseliny putují přímo do svalů, kde jsou využity na údržbu a výstavbu, jsou používány sportovci před i po tréninku.
Potraviny, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny, jsou tzv. plnohodnotné. Jsou to bílkoviny živočišného původu, jako je maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Neplnohodnotné jsou ty bílkoviny, kterým chybí některá esenciální aminokyselina. Ty se nacházejí v rostlinných bílkovinách, v obilovinách a luštěninách, ale vhodnou kombinací těchto druhů potravin lze dosáhnout výsledně také plné hodnoty.
Obsah bílkovin v potravinách |
---|
Vejce: bílek 11 %, žloutek 17 % |
Tvrdé sýry: 24 % |
Tvaroh: 19 % |
Maso: 20 % |
Luštěniny (suché): 25 % |
Sójové boby (suché): 38 % |
Obiloviny (suché): 10 % |
Při tepelné úpravě dochází k tzv. denaturaci bílkovin, tedy ke změně struktury. Z výživového hlediska je denaturace bílkovin žádoucí, jsou takto lépe přístupné trávicím enzymům a jsou tak lépe využitelné.
Bílkoviny při sportovním výkonu
Doporučené množství bílkovin denně je stále diskutovanou otázkou. Vyjadřuje se v g/kg tělesné hmotnosti na den. Pro sportovce je potřeba bílkovin vyšší než u nesportující populace. Pro běžce nebo jakékoli vytrvalostní sportovce není tato potřeba tak vysoká jako pro silové sportovce. Optimální příjem je zde v rozmezí 1,2 – 1,4 g/kg tělesné hmotnosti, podle intenzity zátěže.
Vyšší příjem bílkovin, především živočišných, může být spojen i s vyšším příjmem tuků, což může být nežádoucí. Zároveň přebytečné a nevyužité bílkoviny musí být metabolizovány v játrech a dusíkaté metabolity pak vyloučeny močí, tím dochází ke zbytečnému zatěžování jater a ledvin. Proto se nedoporučuje dlouhodobá konzumace bílkovin vyšší, než doporučené množství.
Jaké potraviny zařadit do jídelníčku v období před a po tréninku?
Před tréninkem není vhodné konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny, které jsou těžko stravitelné a při trávení je větší potřeba krve v trávicím traktu, protože během tréninku se krev přesunuje do svalů, tím se trávicí trakt může odkrvit a mohlo by dojít k zažívacím problémům. Proto před tréninkem musí být potrava lehce stravitelná, složená především ze sacharidů a jen malého množství bílkovin. Po tréninku by naopak měla strava obsahovat větší množství bílkovin pro regeneraci svalstva. Toto bílkovinné jídlo by mělo následovat zhruba 60 – 90 minut po ukončení tréninku.
Na množství s rozvahou
Bílkoviny do našeho jídelníčku patří, dokonce jejich dlouhodobý nízký příjem může vést ke zdravotním problémům. Na druhou stranu množství a zdroj bílkovin musí být vybírány s rozvahou, vzhledem k přítomnosti tuků v živočišných bílkovinách. Pro běžce je oproti nesportující populaci vhodné lehce zvýšit jejich příjem, ale není nutné ani žádoucí ho extrémně navyšovat. Jsou dobré pro regeneraci, ale pro nárůst svalové hmoty a zlepšení kondice je nutný současný dostatečný příjem sacharidů.
Veronika Brabencová |
---|
Vzdělání: 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Věnuje se poradenství v oblasti výživy. Zabývá se snižováním i zvyšováním hmotnosti dospělých i dětí. Dále také stravováním chronicky nemocných a při různých druzích alergií, ozdravěním stávajícího jídelníčku jako prevence před nežádoucím přibýváním na váze v budoucnu, a také zkvalitněním stravování pro sportovce. |