Edmonton - Florida 5:1Stav série 3:3Třetí mečbol odvrácen! O vítězi NHL rozhodne sedmý zápas

Prohrávali 0:3 na zápasy, přesto se dokázali ze svízelné situace vymanit. Hokejisté Edmontonu ve finále play off NHL potřetí za sebou porazili Floridu a vynutili si rozhodující sedmý zápas. Výhru 5:1 dvěma body řídil Warren Foegele. Dvaceti zákroky a jednou asistencí se blýskl gólman Oilers Stuart Skinner.

Sestřih šestého zápasu play off finále NHL Edmonton - FloridaVideo: NHL.com

Edmonton do posledního domácího zápasu v sezoně vstoupil velmi aktivně a v první třetině přestřílel Floridu 11:2. Z výrazné převahy Oilers vytěžili vedoucí branku, kterou dal v osmé minutě Foegele.

Zápas se lámal v první minutě druhé třetiny. Šestačtyřicet sekund po úvodní pauze zdvojnásobil vedení kanadského celku Adam Henrique, Florida ale hned po deseti sekundách zásluhou Aleksandera Barkova odpověděla. Panthers se však z kontaktní branky neradovali dlouho, domácí uspěli s trenérskou výzvou a díky zásahu videorozhodčího, který našel těsný ofsajd, udrželi dvoubrankové vedení.

V závěru druhého dějství se pošestnácté v aktuálním play off prosadil nejlepší střelec vyřazovacích bojů Zach Hyman a Edmonton vedl už 3:0. Po minutě a půl třetího třetiny Barkov snížil na 1:3, víc toho ale Panthers nestihli a při dlouhém závěrečném risku bez brankáře inkasovali dvě branky.

Na 4:1 zvýšil Ryan McLeod a konečnou podobu výsledku dal v čase 56:57 obránce Darnell Nurse, jenž se prosadil po asistenci gólmana Skinnera.

Oilers jako první tým ve finále Stanley Cupu od roku 1945 smazali třízápasové manko a mohou se stát druhým výběrem v historii, který otočí finálovou sérii ze stavu 0:3. Zatím se to povedlo pouze hokejistům Toronta v sezoně 1941/1942.

Pokud by Edmonton v úterý na Floridě uspěl, stal by se prvním kanadským vítězem NHL po 31 letech. „Je to hezký příběh, ale musíme ho dokončit, jinak na něj každý zapomene,“ řekl po šestém zápase Hyman.

Finále Stanleyova poháru – 6. zápas:
Edmonton–Florida 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 8. Foegele (Draisaitl, Kulak), 21. Henrique (Janmark, Ekholm), 39. Hyman (Nugent-Hopkins), 57. R. McLeod (Foegele), 57. Nurse (S. Skinner) – 42. Barkov. Rozhodčí: Rooney, Hebert – Daisy, Berg. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Střely na branku: 21:21. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Foegele, 2. Hyman, 3. S. Skinner (všichni Edmonton). Stav série 3:3.