Kanada–Česko 4:3 PPSESTŘIH: Skvělý finiš Čechů, dva góly v power play a vyrovnání. Extra bod ale bere Kanada

Byl to úchvatný zápas s nádhernou koncovkou. A taky zápas, který před čtvrtečním čtvrtfinále ukázal, že se Češi mohou na světovém šampionátu měřit s nejlepšími. A že mohou mít medailové sny. Ještě tři minuty před koncem prohrávali s Kanadou 1:3, ale při power play dokázali vyrovnat. Nicméně v prodloužení skončil střet s Kanadou porážkou 3:4, a tak soupeř vyhrál pražskou skupinu mistrovství, zatímco Češi po večerním mači Švýcarsko–Finsko klesli na třetí příčku. Jejich soupeřem pro čtvrtfinále tak budou Spojené státy.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih utkání Kanada - ČeskoVideo: Česká televize

„Máme tým, že bychom se neměli bát nikoho. Na turnaji je spousta výborných týmů, ale máme skvělý mančaft a charakterověsuper kluky, kteří ve čtvrtek nechají na ledě všechno. Ať už to bude proti komukoliv. Doufám, že ve čtvrtek odehrajeme všichni ten nejlepší zápas,“ uvedl kapitán Roman Červenka.

Od začátku to byl zápas jako řemen a od začátku byla zase vyprodaná aréna ve varu. Jestli šlo o přímý souboj, který rozhodne o vítězi pražské skupiny, pak zcela právem. Kanada sice hned v první minutě dostala přesilovku, ale Dostál byl jistý. Naopak v oslabení pláchl rychlonožka Flek, nicméně neuspěl. O chvíli později ten stejný hráč poslal do kombinace Beránka, ale ani on na Binningtona zblízka nevyzrál. Zanedlouho zase na druhé straně pelášil Kanaďan Tanev.

Hra měla tempo, grády. Oba týmy se prakticky „nezdržovaly“ ve středním pásmu, ovšem gól nepřicházel. Ani v české přesilovce, do které naskočilo elitní komando Zacha, Pastrňák, Červenka, Kaše a z obrany vše řídil 21letý benjamínek Špaček! Češi sice první dvacetiminutovku ovládli na střely 10:7, ovšem nejblíž k úspěšné trefě byl Severson, jehož ránu zastavila Dostálova tyč.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

Ve druhé třetině napětí lehce ubylo, týmy se spíš soustředily na dodržování svých systémových věcí a soustředily se na obranu, byť i tato dvacetiminutovka příležitosti nabídla. Červenka si vyměnil puk s Pastrňákem, ale jeho pokus zastavil Binningtonův beton. S velkou chutí hrála třeba čtvrtá formace Flek–Tomášek–Beránek, i tak po 40 minutách dál na velké kostce O2 areny svítily dvě nuly. „Chybí tomu góly, ale herní projev máme dobrý,“ říkal ve studiu Sport.cz hokejový trenér Václav Varaďa.

Až zkraje třetí třetiny se arénou poprvé rozezněl gólový song a tím, že byl dokonale slyšet, bylo zřejmé, že hraje pro Kanadu. Kempný totiž nejprve vyfasoval dvě minuty za hru vysokou hokejkou, hosté následně v přesilovce vyhráli vhazování a Cozens přesnou střelou švihem poslal Kanadu do vedení. Češi ale dokázali zareagovat. Talentovaný Bedard dostal dvě minuty za zbytečný krosček na Beránka, a byť přesilovka zprvu drhla, tak nakonec z ní gól vytěžil po hezkém pasu od Nečase Kubalík.

Trable Davida Pastrňáka. Mám strašně malé brusle a hrozně to bolí, proto ani nechci dávat rozhovoryVideo: Sport.cz

Nerozhodný stav ale vydržel pouhé dvě minuty, pak Mercer vykouzlil šikovný blafák a Kanada šla znovu do trháku. Aréna hnala Čechy za vyrovnáním, ovšem Kanada urputně bránila pásmo a čtyři minuty před koncem se z rychlého brejku prosadil Hagel.

Že je hotovo? Že je rozhodnuto? Kdepak!

Za minutu hráli Češi přesilovku, k tomu odvolali brankáře a Špačkova rána od modré se od Paláta dostala za kanadského brankáře. Hala byla na nohou, Češi si vzali oddechový čas a asistent kouče Plekance dával pokyny, jak sehrát ještě jednu power play. A úspěšně. Nečas znovu nasměroval krásnou křižnou přihrávku, kterou z voleje trefil Červenka.

Vyrovnáno a euforie!

„Dvě třetiny byly skvělé, pak se trochu roztrhl pytel s góly. Ale myslím, že jsme si za vyrovnáním šli,“ řekl útočník Dominik Kubalík. „Ukázalo to, že máme velkou sílu. Můžu to hodnotit jenom pozitivně. Kulisa nám pomohla, užívali jsme si to a pořád jsme věděli, že s tím můžeme něco udělat.“

Šlo se do prodloužení, stejně jako při předchozích střetech se silnými soky ve skupině (Finskem a Švýcarskem). V něm Češi hráli přesilovku, jenže v ní Nečas ztratil puk a z brejku Cozens skóroval. „Snad se závěr příště přikloní k nám,“ uvedl Kubalík.

Mistrovství světa v hokeji
Skupina A (Praha):
Česko - Kanada 3:4 v prodl. (0:0, 0:0, 3:3 - 0:1)
Branky a nahrávky: 50. D. Kubalík (Nečas, L. Sedlák), 57. Palát (D. Špaček, Červenka), 59. Červenka (Nečas, D. Špaček) - 42. Cozens (Power, Paul), 52. Mercer (Severson), 56. Hagel (Tavares, Dubois), 64. Cozens. Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Björk - Yletyinen (oba Švéd.), Briganti (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 17.413.
Česko: Dostál - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - Pastrňák, Zacha, Červenka - O. Kaše, L. Sedlák, Palát - Nečas, Kämpf, D. Kubalík - Flek, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.
Kanada: Binnington - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, B. Tanev - Bedard, Paul, McCann - Dubois, Tavares, Hagel - Mangiapane, Cozens, Bunting - Guenther. Trenér: Tourigny.