Česko - Rakousko 4:0SESTŘIH: Bezchybný Mrázek a jisté čtvrtfinále. Češi (po)zastavili rakouskou senzaci

Dokázali sebrat bod Kanaďanům, senzačně porazit Finy. Čeští hokejisté však na světovém šampionátu sebevědomým a do určité míry i kontrolovaným výkonem nedovolili Rakousku prozatím žádnou další senzaci a porazili ho 4:0. Definitivně si tak zajistili postup do čtvrtfinále, jistý výkon předvedl brankář Mrázek. Už v sobotu tým čeká duel proti Velké Británii (20:20), která zatím nezískala na šampionátu jediný bod. V sestavě by se už mohl objevit Martin Nečas.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih zápasu Česko - RakouskoVideo: Česká televize

Češi dle svých zvyklostí začali proti Rakousku aktivně. Chytře střídali napadání s čekáním ve středním pásmu, rychlým bruslením pak nutili Rakušany odevzdávat puky. V solidní šanci se v první třetině ocitl Voženílek, ale zblízka Madlenera nepřekonal. O chvíli později zase Červenka nabil Sedlákovi, ale ani on neuspěl.

Gól tak dlouho nepřicházel, než nakopl svůj „motor“ Ondřej Kaše, ujel všem, avšak v úniku byl faulován. Sudí bez otálení nařídili trestné střílení, které ten samý hráč svou obvyklou fintou – kličkou do bekhendu – v poslední minutě první třetiny bravurně zakončil.

MS v hokeji 2024

87. ročník mistrovství světa v hokeji se konal v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostila města Praha a Ostrava. Zlatou medaili získala česká reprezentace. Kompletní výsledky MS v hokeji 2024 najdete zde.

„Konečně jsme vstoupili dobře do utkání, od první minuty nám šly nohy. Měli jsme utkání celou to pod kontrolou,“ řekl kapitán Roman Červenka.

Jednogólový náskok byl těsný, s ohledem na poslední mače Rakouska proti Kanadě a Finsku nic, co by dodávalo domácím klid. Nicméně když už hosté zahrozili, brankář Mrázek, který má prozatím roli brankářské dvojky, působil jistě a sebevědomě. Češi tak gólově odskočili až v 36. a 37. minutě. Nejprve v přesilovce 4 na 3 dostal Kubalík nabito od Tomáška a ostrou ranou z první dával na 2:0. O chvíli později pláchl Flek, jako první se dostal k vyhozenému puku od Stránského a své sólo šikovně zakončil. I tento gól padl v přesilovce, byť šlo o její poněkud netradiční zakončení.

U Rakušanů nelze mít na tomhle šampionátu nikdy nic za definitivní, a tak aby ve třetí třetině „nezlobili“, přidal hned zkraje závěrečné dvacetiminutovky další branku Tomášek a dočkal se svého prvního gólu na světovém šampionátu. Opět vyprodaná aréna bouřila, tancovala, ochozy se sem tam valila mexická vlna.

Těžko říct, zda měl vliv na výkon Rakouska fakt, že ve čtvrtek hrálo duel s Finskem, ale k ničemu zásadnímu se už nedostali a Češi tak kontrolovali vítězství.

„Myslím, že jsme tu třetinu odehráli výborně, že jsme jim nedovolili střely, hráli jsme fakt dobře do obrany, dávali jsme si puk za ně. Tím jsme je ještě více unavili a zápas kontrolovali,“ uvedl brankář Mrázek.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina A (Praha):
Česko - Rakousko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 20. O. Kaše z trestného střílení, 36. D. Kubalík (Tomášek, D. Špaček), 37. Flek (M. Stránský), 42. Tomášek (Palát, D. Kubalík). Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari (oba Fin.) - Heffner (Něm.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 17 413 (vyprodáno).
Česko: Mrázek - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - D. Kubalík, Tomášek, Palát - M. Stránský, Kämpf, D. Voženílek - Flek, Kondelík, O. Beránek. Trenér: Rulík.
Rakousko: Madlener - Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt - T. Raffl, Nissner, M. Huber - Zwerger, Rossi, Schneider - Ganahl, Baumgartner, Haudum - P. Huber, Thaler, Rohrer. Trenér: Bader.