Chorvatsko - Arménie 1:0Chorvatsko stvrdilo postup na ME

Fotbalisté Chorvatska porazili na svém hřišti 1:0 Arménii a jsou posledním postupujícím týmem z kvalifikace mistrovství Evropy. Bronzoví medailisté z loňského světového šampionátu uhájili druhé místo tabulky před Walesem, který doma remizoval 1:1 s vítězi skupiny D z Turecka.

Chorvat Ante Budimir (vpravo) se raduje se spoluhráči z gólu proti Arménii.

Závěrečný turnaj, který se uskuteční příští rok v Německu, zná 21 z 24 účastníků. Zbývající tři postupující vzejdou z březnového play off. Losování skupin se uskuteční 2. prosince.

Chorvatům zařídil výhru nad Arménií ve 43. minutě hlavou útočník Budimir. Svěřencům trenéra Daliče dával před utkáním jistotu pouze tříbodový zisk, nakonec by ale vzhledem k výsledku duelu Wales - Turecko prošli na Euro i při porážce. Chorvaté nebudou mezi evropskou elitou chybět pošesté za sebou.

Francie se v sobotu postarala o rekord kvalifikace o ME, když deklasovala 14:0 Gibraltar, dnes ale v posledním utkání přišla o stoprocentní bilanci. Vicemistři světa v Řecku vedli po trefě Kola Muaniho, po gólech Bakasetase s Ioannidisem jim ale zachraňoval alespoň remízu čtvrt hodiny před koncem Fofana. Jediným týmem, který zvítězil ve všech zápasech kvalifikace, tak zůstalo Portugalsko.

Gibraltar utrpěl další vysokou porážku, tentokrát doma podlehl 0:6 druhému celku skupiny B Nizozemsku. Hattrickem se blýskl záložník Stengs.

Rumunsko zdolalo na domácím hřišti 1:0 Švýcarsko a ovládlo skupinu I s pětibodovým náskokem na dnešního soupeře. Jedinou branku vstřelil v 50. minutě útočník Alibec. Oba celky měly už jistý postup.