Rakousko - Finsko 0:3SESTŘIH: Finové zvyšují náskok v čele skupiny, Olkinuora vychytal třetí nulu

Hokejisté Finska porazili v utkání základní skupiny B mistrovství světa v Tampere Rakousko 3:0. Domácí tým zvýšil náskok v čele "české" skupiny a má jistotu postupu do čtvrtfinále. Brankář Jussi Olkinuora vychytal už potřetí nulu. Na turnaji dosud nastoupil do čtyř zápasů a inkasoval jedinou branku. Rakušané naději na účast v play off naopak ztratili a čeká je souboj s Brity o udržení mezi elitou.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v hokeji 2022: sestřih zápasu Rakousko - FinskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Zaplněné hlediště rozjásal už po 105 sekundách od úvodního buly kapitán domácího výběru Filppula, jenž zblízka uklidil puk za Kickertova záda po výborně přihrávce Hartikainena od zadního hrazení. Ačkoliv skóre v dalším průběhu zápasu narůstalo jen pomalu, Finové měli zápas naprosto jasně pod kontrolou. První třetinu vyhráli na střely 16:3. Manninen, Anttila, Pesonen a Vatanen však při svých šancích nebyli úspěšní.

Právě Pesonen měl také první velkou možnost ve druhé třetině, bekhendem však Kickerta nepřekonal. O chvilku později však zvýšil pohodlně z dorážky Granlund. Těsně za kruhem pak napřáhl Friman, Kickert se však stihl přesunout a kotouč vytěsnil.

Při přesilovce ve 33. minutě mohl Granlund přidat třetí zásah Seveřanů, jenže v obrovské šanci selhal. Krátce před druhou pauzou se neujala ani Lehtonenova bomba při signalizované početní výhodě, Wukovits na druhé straně ve stoprocentní šanci při dorážce nezvládl přehodit pravý beton Olkinuory.

Nejvyrovnanější partii s favoritem sehráli Rakušané, jejichž dosud jediným úspěchem od začátku turnaje je výhra 2:1 v nájezdech nad Čechy, ve třetím dějství. Finové přece jen trochu zvolnili, přesto přidali třetí gól a s ním získali i definitivní jistotu tříbodového zisku. Ve 48. minutě se střelou na bližší tyčku prosadil z velkého úhlu zakončující Rajala.

Mistrovství světa v hokeji ve Finsku
Skupina B (Tampere):
Finsko - Rakousko 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. V. Filppula (Hartikainen, Mikael Granlund), 25. Mikael Granlund (Hartikainen, M. Lehtonen), 48. Rajala (V. Filppula). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Ingram - Chaput (oba Kan.), Briganti (USA). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 11.573.
Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Heiskanen, Seppälä, Vatanen, Friman, Lindell, Ohtamaa - Hartikainen, S. Manninen, Mikael Granlund - J. Sallinen, V. Filppula, Rajala - Armia, Lammikko, H. Pesonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.
Rakousko: Kickert - Maier, Unterweger, Zündel, Wolf, Kirchschläger, Hackl, Brunner, Wimmer - Ganahl, Haudum, Kasper - Schneider, Nissner, T. Raffl - Lebler, Wukovits, Huber - Schwinger, Achermann, Feldner. Trenér: Roger Bader.