Finsko - Norsko 5:0SESTŘIH: Pozvolný rozjezd. Ale nakonec domácí Finové jasně vyhráli

Hokejisté Finska porazili v úvodním utkání na domácím mistrovství světa v základní skupině B v Tampere Norsko 5:0. Úřadující olympijští vítězové se poprvé prosadili v 19. minutě díky gólu Harriho Pesonena, od druhé třetiny už pak začali naplno potvrzovat roli favorita. Tři body za branku a dvě asistence si připsal další útočník Toni Rajala, čisté konto vychytal díky 20 zákrokům Jussi Olkinuora.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

MS v hokeji 2022: sestřih utkání Finsko - NorskoVideo: ČT sport, SPORT.CZ

Úvodnímu buly předcházelo slavnostní zahájení šampionátu. Norové pak byli během úvodní části střelecky aktivnější (11:8), Finové zase podle očekávání nebezpečnější. Manninenovi chyběl kousek, aby místo nastřelení brankové konstrukce otevřel skóre. V 19. minutě už domácí vedli. Armia místo skryté střely našel krásnou nahrávkou Pesonena a ten nezaváhal.

Ve druhém dějství zakončoval Armia zblízka jen do Haukelandovy lapačky. Na druhé straně měl Olkinuora po teči jednoho z Norů, kteří hráli přesilovku, i kousek štěstí, že puk vytěsnil do bezpečí. Jakmile však byli Finové znovu v pěti, přišel jejich velký tlak, umocněný tím, že proti unaveným hráčům soupeře stíhali vystřídat. Zblízka zakončoval Hartikainen, ale Haukeland ho skvěle vychytal.

Ve 32. minutě se prosadil nečekanou střelou z kruhu Rajala a Finové od té chvíle začali na ledě dominovat. Ještě do druhé přestávky přidal třetí zásah Björninen, kterému kotouč naservíroval před odkrytou branku Anttila.

Ke spokojenosti zaplněného hlediště, kam přišlo 11.413 diváků, pak Finové ještě navýšili svůj náskok ve třetí třetině. Ve 42. minutě se dokonale trefil z kruhu Armia a využil početní výhodu. Skóre uzavřel v 58. minutě Sallinen.

Mistrovství světa v hokeji:
Skupina B (Tampere):
Finsko - Norsko 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. Pesonen (Armia, Filppula), 32. Rajala, 37. Björninen (Anttila, Pokka), 42. Armia (Vatanen, Rajala), 58. J. Sallinen (Friman, Rajala). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Lawrence - Chaput (oba Kan.), Constantineau (Fr.). Vyloučení: 1:3, navíc Mäenalanen 5 min. a do konce utkání, Lammikko 5 min. - Brekke Henriksen 5 min. a do konce utkání, Kasastul 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 11.413.
Finsko: Olkinuora - Hietanen, M. Lehtonen, Seppälä, Ohtamaa, Vatanen, Friman, Pokka - Hartikainen, Manninen, Innala - Armia, Filppula, Pesonen - J. Sallinen, Lammikko, Rajala - Anttila, Björninen, Mäenalanen. Trenér: Jukka Jalonen.
Norsko: Haukeland - Johannesen, Lilleberg, Kasastul, Krogdahl, Nörstebö, Klavestad, Rokseth - Fladeby, M. Olimb, Rosseli Olsen - Röymark, Haga, Salsten - Hoff, Trettenes, Jakobsson - Geheb, Brekke Henriksen, Rönnild. Trenér: Petter Thoresen.