Článek
Plíšková s Kvitovou už nemusejí být těmi, které v pavouku největších turnajů vydrží z Češek pravidelně nejdéle. V roce 2019 hrála finále French Open Markéta Vondroušová, letos v lednu vystřelila do semifi nále Australian Open Karolína Muchová, nedávné senzační tažení Barbory Krejčíkové k titulu z Roland Garros je pořád v čerstvé paměti.
„Plíšková sice byla ve finále v Římě, ale nějak to není ono," připomíná bývalý fedcupový kapitán Jan Kukal, že světová desítka loni a letos na grandslamech nepřešla třetí kolo. „Na víc má i Kvitová," doufá někdejší kouč ve wimbledonské probuzení šampionky z let 2011 a 2014.
Nová jména v posledních kolech velkých turnajů zároveň dokazují, jak obrovská je teď síla českého ženského tenisu. „Nejlépe technicky připravená je z našich děvčat Muchová. Jsem taky rád, že už se zase chytla Vondroušová, což je nebezpečná, chytrá hráčka, co mění rytmus hry. To by třeba Krejčíková ještě mohla vylepšit," míní Kukal.
![](http://d16-a.sdn.cz/d_16/c_img_QR_U/jaUI4.jpeg?fl=cro,0,0,999,749%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Česká tenistka Karolína Muchová.
Příklady táhnou. Když Kvitová v roce 2011 vyhrála Wimbledon, bylo Vondroušové jen 12 let, Muchové 14 a Krejčíkové 15. „Petra tím triumfem motivovala ostatní. Najednou viděly holku, která vyrostla v normálních podmínkách, bez extrémní finanční podpory. Řada hráček si řekla: Ono to jde, pojďme to taky zkusit!" tvrdí kouč Muchové David Kotyza.
Podle Kukala má tenis v českém sportovním prostředí stejně výjimečné postavení jako lyžování v Rakousku. „Máme tady velké množství lidí, kteří tomu rozumějí a dají mladým výborné základy. Kvitová je z Fulneku, Plíšková z Loun, Krejčíková z Ivančic," upozorňuje Kukal. Nejlepší hráčky na lokální úrovni se pak dostáva -jí do velkých center v Praze a v Prostějově, kde dostanou náležitou péči.
„Tyto kluby fungují líp než mnohé slavné akademie. Když jsem pracoval v Prostějově, tak se na tréninku potkaly Petra Kvitová, Lucka Šafářová, Petra Cetkovská. Do toho Tomáš Berdych, Radek Štěpánek... Na jednom místě se koncentrovali tak šikovní hráči, že byla šance, že z toho vyleze zase někdo další," souhlasí Kotyza.
A skutečně leze... Šestnáctiletá Linda Nosková, která tenisově vyrůstala v beskydských Trojanovicích, vyhrála juniorku na Roland Garros, zářná budoucnost je prorokována sestrám Lindě a Brendě Fruhvirtovým. „Nosková má krásný servis, ideální postavu, takže budeme mít další dobrou ženskou," tvrdí trojnásobný grandslamový vítěz Jan Kodeš. „Horší je to teď ale s chlapama. Chlapi nejsou," povzdechne si.
„Rodiče zvládají mladé holky líp než chlapce," myslí si Kukal. „Důležitá je hlavně role otců, kteří ty holky v úvodu kariéry formují. To vidím jako velké plus, když se to vezme za správný konec," domnívá se Kotyza.
A ženský světový žebříček mu dává za pravdu: 10. Plíšková, 12. Kvitová, 17. Krejčíková, 22. Muchová. Žádná jiná země v top 22 tak početné zastoupení nemá.