Článek
Politika si znovu vzala jako své rukojmí sportovce. Tentokrát se oběťí staly hráčky házenkářské reprezentace Srbska. O citlivém vztahu Srbska a Kosova, které vyhlásilo svoji nezávislost v roce 2008, asi není třeba diskutovat. Bělehrad nikdy nezávislost Kosova neuznal, přesto se tenhle velký politicko-sportovní skandál nečekal.
#Handball match between Serbia and Kosovo banned by Serbian govt. We mind the ban because it is just a game. news paper referring to Kosovo with term “the so called reprsentation of Kosovo”. Banning the game is tragic, naming a country differently, is comic. Tragic-comic Serbia. pic.twitter.com/osBz0jSBsq
— Sokol Havolli (@sokolhavolli) 23. března 2018
Evropská házenkářská federace kvůli obávám rozhodla, že se na turnaji nebudou hrát státní hymny a hala zůstane také bez tradičních vlajek všech zúčastněných zemí. Toto nařízení však vzbudilo vlnu nevole. Organizátoři dokonce byli nuceni přesunout celý turnaj do sportovního centra v blízkosti Bělehradu a zápasy měly probíhat za zavřenými dveřmi.
Celá situace, která předcházela turnaji, vyústila ve velké protesty srbských fanoušků, při kterých musela zasahovat i policie. Srbský ministr vnitra nakonec v den zápasu oznámil, že se utkání nebude konat a bude zrušeno. Finální rozhodnutí evropské federace? Vyloučení srbských juniorek z celé kvalifikace.
Evropská házenkářská federace žádala i po vyloučení domácího celku možnost odehrání zbývajících zápasů. Srbská strana však tento požadavek zamítla s tím, že to situace nedovolí. Turnaj byl tedy definitvně zrušen.
V ten samý den nepovolily srbské autority nastoupit na juniorském Evropském poháru v judu své reprezentantce proti soupeřce z Kosova. Politika a sport, Srbové tyto dvě věci v předvíkendovém čase oddělit nedokázali....