Článek
Sedmapadesát vteřin! Komfortní náskok měl lídr Jumbo Visma, když vyrážel v sobotu vstříc 36km trati. Přesto Maillot jaune pro vítěze Tour neuhájil. Jindy do pedálů strojově šlapající Slovinec se ve finálním kopci podivně kroutil. Snad s vědomím, že ztrácí vedení. „Neměl jsem sílu, kterou jsem potřeboval," přiznal.
Potvrdilo se, že Planina krásných dívek, kde byl finiš časovky, je pro lídry zakletá. Pětkrát zde končila etapa, pětkrát se měnil majitel žlutého trikotu. V brutálním kopci byl Roglič bledý jako stěna. „Byl jsem stále více a více bez síly, kterou jsem přitom tolik potřeboval. Dával jsem ze sebe všechnu energii až do cíle, ale bylo to málo," pronesl zničeně po dojezdu.
Marně ho týmoví kolegové utěšovali. Sesunul se k zemi a nevěřícně zíral před sebe. „Zkusme vytěžit ze závodu pozitivní věci," pronesl, když vstal a zamířil za krajanem Pogačarem, aby ho obejmul a pogratuloval k vítězství.
„Je mi Primože líto. Odvedl skvělou práci, vládl celé Tour. Jen měl v sobotu špatný den," pronesl už ve žlutém trikotu lídra Tadej Pogačar.
Rogličova prohra vyvolala vzpomínky na rok 1989. Tehdy Greg LeMond porazil v časovce při poslední etapě s dojezdem na Champs-Élysées Lauranta Fignona o osmapadesát vteřin a stal se vítězem Tour de France o pouhých osm vteřin, což je dosud historicky nejmenší rozdíl vítěze.
A v zásadě letošní Tour do puntíku okopírovala scénář z roku 2011. I tehdy byla na programu předposledního dne horská časovka. I tehdy vedl Andy Schleck o necelou minutu. A i tehdy se v neděli ráno oblékl do žlutého trikotu někdo úplně jiný. Cadel Evans totiž v souboji s chronometrem nadělil Schleckovi manko dvě a půl minuty a spolu s Gregem LeMondem a Eganem Bernalem je dosud jediným ze tři neevropských cyklistů, kteří oficiálně ovládli celkové pořadí Staré dámy.