Článek
„Název knihy o tom, co v ní je a jaký byl můj život, hodně vypovídá. Byl opravdu divoký po všech stránkách," říká první Čech, který si zahrál All Star Game v NHL.
Knihu dával Fryčer s publicistou Lubošem Brabcem dohromady asi rok a půl. „Zprvu jsem se tomu bránil. Neměl jsem na to chuť ani čas. Ale velmi rychle jsme si sedli, a to vyprávění a vzpomínání bylo nadmíru příjemné," vrací se na začátek spolupráce Fryčer. „Je to taková moje zpověď i důstojné rozloučení s mým tátou," vypráví.
Právě z archívu otce Miroslava, který pečlivě sbíral novinové výstřižky o úspěších svého syna, autoři knihy často čerpali. „Některé věci jsem zapomněl, a právě v těchto materiálech je našel," říká legendární český hokejista. „Nicméně spoustu detailů si naopak pamatoval. Připomněl jsem mu bitku s Detroitem a hned věděl, s kým se pral a od koho ji tehdy dostal," připomíná Brabec, který si život jednoho z prvních hokejistů, kteří v 80. letech utekli z komunistického Československa vybral z prostého důvodu. „Není až tak známou postavou, jak by si za to, jaké jméno Česku v zámoří udělal, zasloužil," říká Brabec.
Fryčer v knize vzpomíná na první hokejové krůčky v jugoslávském Medveščaku, na nechtěný přestup z Karviné do Vítkovic i pozdější titul, dramatický útěk přes Maďarsko i na následné setkání s hokejovými legendami Gretzkym, Kurrim, Coffeym, Salmingem či bratry Šťastnými. „Otevřel jsem se dost, ale nikoho jsem nechtěl urazit nebo mu komplikovat život. O většině lidí, včetně Ivana Hlinky nebo Ladislava Svozila, vyprávím s respektem," upozorňuje Fryčer, někdejší útočník Québecu, Toronta, Detroitu a Edmontonu.
„Knihu jsem četl dvakrát, vlastně čtyřikrát, protože jsem četl i hrubou verzi. Pokaždé mi to zabralo dva večery. Je to velmi čtivě napsané a ty vzpomínky se mi u toho vracely samy," dodává.