Článek
Celý sál povstal a aplaudoval jim. Uznale, nadšeně, s úctou i obdivem. Devět pamětníků světového šampionátu 1962 si na pódiu pražského hotelu Hilton užívalo ovací, jaké za padesát let nezažili.
Trosky, co přežily válku s mloky, smál se Masopust
„Většinou si na podobné akce nepotrpím, ale tentokrát je to něco úplně jiného. Mám kolem sebe sice samé trosky, ale jsem rád, že jsme se v takovémto počtu sešli. Vždyť je tady pomalu celý zbytek mužstva, který překonal válku s mloky," byl celý dojatý Josef Masopust, když při prosincovém vyhlášení Sportovce roku 2012 vstupoval společně Janem Lálou, Josefem Kadrabou, Josefem Jelínkem, Václavem Maškem, Vladimírem Kosem, Titusem Buberníkem, Jozefem Štibrányim a Adolfem Schererem do pomyslné Síně slávy českého, resp. československého sportu.
Devět z dvanácti žijících Chilanů dostalo k plaketám i padesátitisícovou finanční prémii od Klubu sportovních novinářů, který Legendu sportu vyhlašuje. „Tolik peněz jsme neviděli, ani když jsme se vrátili z mistrovství světa," v úžasu hleděl na balíček bankovek Masopust a jen litoval, že tři zbývající pamětníci tehdejšího tažení do finále mistrovství světa do Hiltonu nedorazili.
Jiří Tichý si po operaci netroufl na cestu z Podivína do Prahy, Pavol Molnár je dlouhodobě nemocný a žije v Americe, Jozef Adamec se zapomněl na Slovensku a také nedorazil.
Jsem tady, halasil Dolfi Scherer
"Ale já jsem tady. A s Pepíkem se objímám snad po čtyřiceti letech," halasil slovenský snajpr Adolf Scherer, která dlouhá desetiletí žije v Saint-Gilles poblíž francouzského Nimes a žádné podobné slávy se nikdy nezúčastnil. Ani na Slovensku, natož pak v Čechách. "Po emigraci mě vymazali ze všech fotbalových knížek a encyklopedií, dokonce i mé góly v Chile ze statistk vyškrtli, ale já jsem přesto tady."
„Tehdy nám dali odměnu pět tisíc. Tedy těm, kteří odkopali všech šest zápasů. Střídající hráči dostali o patnáct stovek míň a náhradníci museli být vděční za polovinu. A tím to neskončilo, protože chilské prémie nám chtěli ještě zdanit," vzpomínal, jak to kdysi chodívalo.
Odměna pro české "Chilany"
Teď Masopust a šest jeho českých spoluhráčů z Chile žasne ještě víc. Současná fotbalová reprezentace odmění své slavné předchůdce 350 tisíc korunami, takže každý z českých „Chilanů" - Jelínek, Kadraba, Kos, Lála, Masopust, Mašek a Tichý - dostane po padesáti tisících.
Peníze budou uvolněny z reprezentační nadace, do níž přispívají i jednotliví hráči národního týmu asi pěti procenty z prémií za odehrané zápasy. "Předseda fondu Karel Poborský to musel domluvit s hráči, kteří samozřejmě souhlasili," potvrdil mluvčí Fotbalové asociace Jaroslav Kolář, že myšlenka člena strahovského vedení a zároveň pracovní skupiny pro historii a statistiku Petra Voženílka došla naplnění.
„Teď už jen hledáme termín, aby vedení reprezentace mohlo českým pamětníkům chilského tažení finanční dar předat. Zřejmě k tomu dojde v rámci některého z nejbližších srazů národního týmu," nechal se slyšet Kolář.