Článek
„Peníze až na prvním místě," zní další komentáře toho, co se událo před pár dny ve světě fotbalového byznysu. Ze suvenýrů Realu Madrid prodávaných na Blízkém východě - především v zemích Perského zálivu - zmizí ze znaku křížek, který je na vrcholu královské koruny. Křesťanský symbol by prý mohl odrazovat muslimské fanoušky úřadujícího vítěze Ligy mistrů. Nikde jinde k mání nová kolekce nebude.
Marka, UAE’s first public listed retail operator, has signed a five-year contract acquiring exclusive rights to...
Zveřejnil(a) Images RetailME dne 26. leden 2017
"Musíme být citliví k částem Perského zálivu, které jsou háklivé na výrobky s křížem," řekl agentuře Reuters Chálid Meirí, vlastník podniků spojených se značkou Realu a místopředseda společnosti Marka, která získala licenci na výrobu a prodej suvenýrů Bílého baletu pro Spojené arabské emiráty, Saúdskou Arábii, Katar, Kuvajt, Bahrajn a Omán. Firma prý nebude prodávat repliky dresů. Na nich se žádná změna neděje.
Kříž dala pryč i Barcelona
Real poprvé vypustil kříž ze znaku už v roce 2014, kdy podepsal sponzorskou smlouvu s Národní bankou Abú Zabí. Jeho spojení s penězi z těchto končin je nemalé. Ale není sám. I konkurent z Barcelony sáhl preventivně v některých končinách na logo. Zmizel z něj červený kříž. Zprvu se říkalo, že jde o padělky...
Logo Barcelona dengan gambar St George's Cross dan modifikasinya #IslamMenguasaiSepakbolaEropa pic.twitter.com/9aKQ1IEMqH
— Nageeta Tara (@iNagitaa) 4. května 2013
I v tomto případě šlo o případné nelibé pocity. Tedy na straně těch co mohou ve větší i menší míře vrhnout do fotbalového kolotoče další peníze. A nebudou nuceni zkoumat - třeba jen podvědomě - jestli ten či onen symbol není připomínkou výprav ve znamení kříže.
„Prodali vlastní duši," zlobí se na Real jeden z diskutérů už v dřívějších příspěvcích.
„Neotáčí se Franco v hrobě?" táže se v souvislosti s ufiknutým křížem další z diskutujících a naráží na barvité dějiny klubu i Španělska a také na ve zjednodušených pohledech často zmiňované propojení Realu s Frankovým režimem.
Fakt je, že fanoušci z oblastí Blízkého a Středního východu představují pro šéfy světových velkoklubů zlatý důl. A nechtějí si k němu zavřít přístup. I proto z dresů Barcelony pro některé muslimské země zmizel kříž sv. Jiří. Klub Lionela Messiho pak mohl podepsat smlouvu s Qatar Foundation: za 4,4 miliardy korun na pět let.
Předešlý rebranding Realu z roku 2014 navazoval na jiný projekt - zatím přerušenou stavbu sportovně-turistického střediska ve Spojených arabských emirátech. To vše v nejluxusnějším provedení za bilión dolarů na umělém ostrově právě pod značkou královského klubu.
I tehdy už se mluvilo o amputaci kříže ve znaku pro jeho použití v zemích, kde by možná vadil. "Vím, že místní lidé prožívají každý zápas a že naše spojení se SAE se neustále posiluje," uvedl kdysi prezident Realu Madrid Florentino Pérez.
Projekt ale zatím zůstává nenaplněn. Místnímu investorovi došly peníze.