Hlavní obsah

Za dopadení bývalého snowboardisty nabízí FBI 10 milionů dolarů

Na začátku nového milénia o něm média psala jako o kanadské olympijské naději. Na hrách v Salt Lake City v paralelním obřím slalomu obsadil 24. místo. Nyní po bývalém snowboardistovi Ryanu Weddingovi pátrá americká FBI. Po skončení sportovní kariéry se z něj totiž stal drogový boss.

Foto: FBI / AFP, Profimedia.cz

Za dopadení bývalého snowboardisty Ryana Weddinga nabízí FBI 10 milionů dolarů.

Článek

El Jefe, Obr nebo Veřejný nepřítel. I pod těmito přezdívkami je nyní známý třiačtyřicetiletý bývalý snowboardista Wedding, kterého hledají americké úřady kvůli jeho podílu na několika vraždách a na obchodu s drogami za miliardy dolarů. Jak píše britský server The Guardian, jeden z deseti nejhledanějších zločinců podle FBI se nejspíš skrývá v Mexiku pod ochranou drogového kartelu Sinaloa.

Weddingova cesta na šikmou plochu přitom začala zvolna. Už čtyři roky po olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2006 se o něj zajímala kanadská policie v případu pěstování marihuany v Britské Kolumbii. Jeho jméno bylo uvedeno i na seznamu povolení k domovním prohlídkám, ale nikdy nebyl obviněn.

V roce 2010 byl odsouzen ke čtyřem letům vězení za obchodování s kokainem, který chtěl koupit od agenta americké vlády. Wedding obvinění odmítal a tvrdil, že americké úřady jako tajného agenta použili násilnického bývalého člena KGB.

Později se ze snowboardisty stal mocný a nelítostný obchodník s narkotiky. Loni jej pak americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo z vedení skupiny, která se zabývá obchodem s kokainem a vraždami, včetně nevinných civilistů.

Jeho skupina měla dohlížet na přepravu stovek kilogramů kokainu z Kolumbie přes Mexiko a jižní Kalifornii do Kanady. Konkrétně losangeleská policie viní Weddinga z toho, že dodával pět tun fentanylu měsíčně do amerických a kanadských měst.

Dále americké úřady viní Weddinga a dalšího Kanaďana Andrewa Clarka z najímání vrahů na likvidaci různých lidí. Mezi nimi byl i muž zavražděný ve svém autě na příjezdové cestě k domu, který měl mít dluhy za drogy. V jednom případě se ale měli oba Kanaďané podle policie splést a nechat zavraždit dva nevinné, o kterých si mysleli, že jim ukradli zásilku drog.

V roce 2023 pak skupina střelců zaútočila na dům v Caledonu v Ontariu, kde zabili dva lidi a jejich dceru těžce zranili, když byla 13krát postřelena.

Úřady z těchto činů obvinily celkem 16 lidí, ale na útěku jsou už jen Wedding a jeden člověk. Clarka dopadla mexická policie loni v říjnu a letos na konci února jej převezla do USA.

Nyní FBI zvýšila odměnu za informace vedoucí k dopadení Weddinga na 10 milionů dolarů (téměř 232 milionů korun). „Zvýšení odměny by mělo jasně ukázat, že Wedding se nemá kde bezpečně schovat,“ řekl zástupce šéfa losangeleských policistů Alan Hamilton.

Související témata: