Článek
Peklo zažívala po návratu z jinak pro ni mimořádně úspěšného MS ve finském Lahti v roce 2017, na němž posbírala pět zlatých medailí. Radost z výsledků totiž záhy vystřídal šok. Měla pocit, že jedním okamžikem ztratí vše, čeho dosáhla.
Když seděla doma se synem Mariusem a přítelem Fredem Börre Lundbergem, volal ji doktor národního týmu Petter Olberg.
„Říkal, že obdržel zprávu o vyšetřování Mezinárodní lyžařské federace (FIS) s tím, že v antidopingových laboratořích v Lahti našli nesrovnalosti v jejím vzorku moči po závodě na 30 km. Cítila se, jako by jí někdo sevřel a zkroutil žaludek. Začala panikařit," píše spisovatelka a televizní moderátorka Ingerid Stenvoldová v knize o Björgenové „Vinner-hjerte" (Vítězné srdce).
View this post on Instagram
Kniha popisuje osobní drama velké šampionky, která podle svých slov doma v Holmenkollenu propadla v nekonečný pláč a měla problémy vůbec normálně dýchat.
„Začala jsem mít z toho bolesti v břiše. Běžely mi hlavou případy Martina (Johnsruda Sundbyyho) a Therese (Johaugové) a říkala jsem si, že to není možné," popisovala Björgenová tok svých myšlenek s odkazem na dva krajany, kteří vyfasovali za dopingové prohřešky trest.
Bjørgen fikk sjokkbeskjed om doping: – Ble kvalm https://t.co/XaNsBk6QKv
— VG (@vgnett) October 11, 2021
Vybavovala si prý skandální novinové titulky, blesky fotoaparátů na tiskových konferencích a veřejné zatracení.
Slavná lyžařka si o inkriminované události v souvislostí s vydáním knihy povídala i s listem Verdens Gang. Prozradila, že vzorek moči z MS obsahoval stopy 19-norandrosteronu, který je na seznamu WADA mezi zakázanými látkami zvyšující výkonnost.
Podle svých slov zjistila, že se do jejího těla mohla dostat přes tablety Primolut-N, což je povolený přípravek, který se u vrcholových sportovkyň běžně používá pro oddálení menstruace. A Björgenová ho uvedla na seznam užívaných léků. Vyšší koncentraci nakonec lékař vysvětlil větší dehydratací těla po třicetikilometrovém závodě.
„Snažil jsem se ji přesvědčit, že to dobře dopadne. Ale v ten moment, kdy si vyslechla výsledek testu a při vědomí tehdy čerstvého případu Johaugové, byla velmi vyděšená. Celá se třásla," vzpomíná lékař Olberg.
Spolu tři dny sepisovali vysvětlení pro FIS a následně čekala dva týdny na odpověď. To Norka popisuje jako hrozné dvoutýdenní peklo.
„Byla jsem neklidná, špatně jsem spala, měla jsem žaludeční problémy. A jen jsem čekala na ten telefonát," přiznala.
Z federace nakonec přišla uklidňující zpráva, že její vysvětlení je konzistentní s laboratorními výsledky a vyšetřování bylo ukončeno. Nicméně kauza jí prý i tak sebrala část radosti ze sportování.
Björgenová už dříve čelila kritice kvůli užívání léků proti astmatu, a to zejména od Polky Justyny Kowalczykové, která byla sama potrestána za doping po MS 2005.