Hlavní obsah

Vonnová by si měla dávat pozor na to, co říká, reaguje na ostrou kritiku olympijský vítěz

Americká lyžařka Lindsay Vonnová vzbudila v dějišti MS v rakouském Saalbachu rozruch poměrně ostrou reakcí na adresu kritiků jejího comebacku. Z řad velkých jmen tohoto sportu se ozývala tvrdá slova označující návrat ve 40 letech s „umělým kolenem“ za šílenost a nemístný hazard. Dvojnásobný olympijský šampion Markus Wasmeier nyní na Vonnovou zareagoval s tím, že si za kritiku může z velké části sama. Lyžařská legenda první individuální závod šampionátu, Super-G, nedokončila. Navíc při kontaktu s jednou z branek si bolestivě narazila pravé rameno.

Foto: Gabriele Facciotti, ČTK/AP

Američanka Lindsey Vonnová v Saalbachu během tréninku na MS.

Článek

„Takové komentáře bez respektu ke mně si nezasloužím. Mám toho dost. Jenom v Evropě jsem tolik kritizovaná kvůli svému věku. V USA se mi přitom dostalo obrovské podpory,“ obula se do kritiků Vonnová v Saalbachu.

Markus Wasmeier, dvojnásobný olympijský vítěz z Lillehammeru, jenž rovněž pochyboval o smysluplnosti návratu 40leté legendy, se ale nyní v rozhovoru pro Sport1 hájil s tím, že Vonnová uváděla nepravdivé informace, z nichž poté pramenila jeho kritika.

„Vonnová by měla více přemýšlet o tom, co říká. Tvrdila, že má umělé koleno. Já sám mám dvě umělé kyčle a vím tedy, co to znamená „umělý“. Její výroky o umělém koleni mi přišly jako vtip, protože lyžovat s ním by bylo opravdu hodně nebezpečné. Pokud s ním spadnete, nejde to vlastně opravit, pak vám mohou i nohu amputovat. Pak vyšlo najevo, že má v koleni vlastně něco, jako když máte zubní korunku, což je něco úplně jiného,“ vysvětloval Wasmeier.

„Umělé koleno znamená, že vám do holenní a lýtkové kosti vrazí ocel. Pak musíte být šťastní, že vedete vůbec normální život a na sjezdovce se vám podaří možná trochu kličkovat, ale neoznamujete návrat do vrcholového sportu. Proto jsem slova o jejím comebacku kritizoval,“ pokračoval Wasmeier.

Vonnová podstoupila operaci v dubnu. Část pravého kolene jí při ní byla odstraněna a nahrazena titanovými náhradami.

Wasmeier i tak ale varuje, že vracet se ve 40 letech je dost hraniční. „Byl tu případ jiného čtyřicátníka Billa Johnsona, který se chtěl po dlouhé přestávce dostat na olympiádu v Salt Lake City 2002. Na americkém mistrovství to s ním ale skončilo tak špatně, že byl několik měsíců v kómatu a probudil se prakticky jako pětiletý. Deset let nato zemřel,“ připomněl tragédii olympijského vítěze ze Sarajeva.

Související témata: