Článek
Žádná ze zemí neukázala, že by měla technologický náskok, kterým by utekla zbytku světa. Mezi muži bylo sice pět Norů v elitní osmičce a v ženách čtyři Švédky mezi prvními čtyřmi, ale to nebyl výjimečný obrázek ani za fluorových časů. A Češi na trati neztráceli.
„Lyže super,“ hlásila už po pátečním sprintu Bára Antošová. „Lyže fungovaly skvěle,“ přidala Kateřina Janatová, kterou potěšilo 21. místo i ztráta na elitu při sobotní desítce.
A skvěle se držel i Novák, devátý muž loňského hodnocení Světového poháru. Ještě v půlce trati byl sedmý, pak se mírně propadl, ale třinácté místo běžce na lyžích z Nových Hamrů na severu Evropy hřálo. „Odvedl jsem dobrou práci a bavilo mě to, i když závod bolel,“ hlásil.
Hvězdný Klaebo, který se v létě handrkoval s norským svazem a v listopadu prodělal nákazu koronavirem, skončil o devět desetin za Novákem.
„Podal jsem koncentrovaný výkon, snažil jsem se to nepřepálit, ale je to fakt rychlý závod,“ hodnotil Novák desítku, která v mužském Světovém poháru minulou sezonu nahradila patnáctku. „Tady stačí udělat špatný krok, musíte vystoupit ze stopy anebo vám někdo pomalejší neuhne, to vše hraje roli,“ popisoval. Kdyby byl Novák o osm sekund rychlejší, skončil by sedmý, od elitní desítky ho dělily jen necelé dvě sekundy. Ale to jsou kdyby…
„Víc jsem udělat nemohl, jsem rád,“ hodnotil a těšil se na nedělní dvacetikilometrový závod s hromadným startem.