Hlavní obsah

Slovenský rozhodčí nasadil přísný metr. Má rád jen svého krajana, tvrdí Poláci

Aktualizováno

Problém na můstcích. Podle Poláků možná i tak trochu s příchutí skandálu. Web sport.pl se pozastavuje nad tím, jak hodnotil při Světovém poháru skokanů na lyžích v Lake Placid jednotlivé závodníky Peter Stano ze Slovenska.

Foto: Darko Bandic, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

„Neznám toho muže, takže nevím, jestli má problémy se zrakem. Nevím, jestli se objevil náhodou, možná byl nedostatek rozhodčích,“ komentuje situaci s notnou dávkou ironie Kazimierz Długopolski, polský sudí s mnohaletými mezinárodními zkušenostmi.

A nebyl sám, kdo se opřel do Stana. „Víš, co je skvělé? Že nemá rád všechny národnosti stejně,“ poznamenal rovněž s nadsázkou komentátor Eurosportu Michał Korościel. Slovenský sudí se podle obou Poláků světu neprezentoval jako férový arbitr, ale spíše jako někdo, kdo chce závodníky poškodit. Z čeho vycházejí? Stanovo hodnocení bylo většinou diametrálně odlišné od ostatních rozhodčích. Nepřiměřeně nízké.

Například Noru Granerudovi přidělil 17,5 bodu (z možný 20), zatímco ostatní dali 19 a 18,5. Američan Franz dostal od Slováka známku 17, zatímco Američan od všech čtyř ostatních rozhodčích 18,5. To je nezvykle velký rozdíl.

V prvním kole nedělní soutěže skákalo 50 závodníků a jen čtyři dostali nejnižší známky od někoho jiného než od Stana, připomíná polský web.

„Možná byl opravdu nedostatek rozhodčích. Asi jeden z nich nedorazil včas a vzali nějakého obyčejného chlápka z ulice a strčili ho na věž pod slovenskou vlaječku!“ neskrýval sarkasmus Długopolski s tím, že jméno Stano mu vůbec nic neříká. Nicméně ten rozhoduje už dlouhá léta ve skocích žen, severské kombinaci i v závodech skokanů. Je lyžařským funkcionářem a kdysi to také aktivně zkoušel na můstcích.

Slováci ovšem z povědomí poněkud v poslední době vypadli, protože léta nemají kvalitního skokana a nepořádají vrcholné soutěže.

Systém hodnocení ve skocích má pojistku proti úletům arbitrů. Z pěti známek se vždy škrtá nejnižší a nejvyšší. „Na jeho (Stanově) známce tak téměř nikdy nezáleželo. Ale ten chlap dává argumenty těm, kteří říkají, že skoky na lyžích nepotřebují rozhodčí a jejich hodnocení. Směšné je především to, že tento Slovák dal v kvalifikaci nejvyšší skóre svému krajanovi, který skákal mizerně. To mě rozesmálo,“ připomněl Długopolski, že se čas od času objevují úvahy, jestli jsou rozhodčí stylu vůbec nutní a jestli by neměla rozhodovat jen délka pokusů.

V jiných případech mimořádně přísný Stano se totiž ukázal jako hodně shovívavý, když došlo na hodnocení Slováka Hektora Kapustíka. Skok v kvalifikaci se mu nepovedl a obdržel od rozhodčích hodnocení 15,5 (jeden), 16 (tři) a 16,5 (jeden - právě od Stana).

Rozhodčí posuzují skokanův styl. Ve vzduchu i na dopadu. Jasná kritéria jsou samozřejmě ovlivněna subjektivním vnímáním. Proto nebývá hodnocení jednotné.

Práce slovenského rozhodčího podle Poláků průběh soutěže v souhrnu neovlivnila. Stano trestal nízkými známkami téměř každého. „I proto jsme mohli rychle přimhouřit oči nad tím, že tenhle rozhodčí asi sledoval jinou soutěž než my ostatní,“ píše sport.pl po nedělním závodě, který ovládl král sezony Daniel Tschofenig z Rakouska.

Jsou podle vás styloví rozhodčí ve skocích na lyžích potřební?
Ano, je to tradiční součást této lyžařské disciplíny
23 %
Ne, ať rozhoduje jen délka skoků
77 %
Celkem hlasovalo 723 čtenářů.