Hlavní obsah

Profesionály ze Skandinávie trumfnul amatér z Čech. Těší mě to, říká nejlepší šéf ve Ski Classics

Úspěch, který září víc ve Skandinávii než v tuzemsku. Dlouholetý šéf týmu eD system Silvini Teamu Marek Pazderský z Bedřichova v Jizerských horách byl po posledním závodě Summit 2 Senje na severu Norska vyhlášen nejlepším ředitelem týmu v prestižním seriálu dálkových běhů Ski Classics za právě skončenou sezonu.

Foto: Archiv Marka Pazderského

Šéf eD system Silvini Teamu Marek Pazderský byl vyhlášen nejlepším týmovým ředitelem Ski Classics za sezonu 2022/23.

Článek

Mezi nominovanými byl třeba trojnásobný vítěz Vasova běhu Oskar Svärd z týmu Exjöhus. „Samozřejmě mě ocenění potěšilo, ale abych řekl pravdu, úplně mně zprvu nedocházelo, co to znamená. Až když mi ho dali a začalo mi gratulovat spousta lidí, kteří pro mě byli vždycky vzorem, začala mi pýcha trochu stoupat do hlavy," usmívá se Marek "Mára" Pazderský.

Po Stanislavu Řezáčovi, Kateřině Smutné a Lukáši Bauerovi tak vstoupil jako čtvrtý Čech do Síně slávy Ski Classics. „Je fakt, že když se podívám na ta jména, která tam jsou, ocenění něco znamená. I když je fakt, že spíš pro Skandinávce, pro něž je lyžování sportem číslo jedna a třeba sledovanost v televizi tam dosahuje neuvěřitelných čísel. U nás samozřejmě takovou hodnotu nemá, protože to dělá hrozně málo lidí a není tak populární," přiznává „Mára".

Pazderský navázal na Lukáše Bauera, který se stal nejlepším direktorem v seriálu Ski Classics s týmem eD system Bauer Team v roce 2019. „Tímhle oceněním chceme vyzdvihnout tvrdou a často neviditelnou práci, kterou ředitelé týmů vykonávají," prohlásil výkonný ředitel Ski Classics David Nilsson.

Co práce ředitele týmu obnáší? „Když to řeknu blbě, tak v podstatě všechno. Jednou věcí je shánění partnerů, jednání s nimi, vytváření prezentací atd. Peníze si však i sami vyděláváme různými školami lyžování, sportovními kempy, organizací závodů. Další věcí je samotný servis pro závodníky, zajišťování ubytování a vše s tím spojené. Zkrátka vše, co si člověk dokáže představit," vyjmenovává šéf týmu Silvini sdružující zhruba 150 závodníků, z nichž ti nejlepší objíždí závody jako Vasaloppet či Jizerská 50.

„Spousta lidí si možná myslí, že za to máme plat, ale funkce direktora je neplacená, všichni to děláme zadarmo. Musím si v práci stejně jako mí kolegové brát dovolenou, takže to děláme ve volném čase. To je asi největší rozdíl oproti zahraničním týmům."

Ve 14. sezoně Ski Classics skončil tým EDS v týmovém žebříčku do 15. místa, díky čemuž má právo podílet se na podobě příštích ročníků. „Určitě to nefunguje tak, že bychom si mohli do seriálu prosadit jiný závod, ale něco ovlivnit můžeme," říká.

Co by rád změnil? Rád by zavedl nominaci pomocí tak zvaných žolíků. „Profesionální kluby mají třeba čtyři šest závodníků, kteří jsou profíci a s týmem odjedou celou sezonu. Jenže my máme amatéry, kteří si na závody berou dovolenou a málokdo z nich je tak schopný objet celý seriál. Musím mít proto třeba dvojnásobný počet závodníků. A když nám na začátku sezony Eva Vrabcová Nývltová dostala mononukleózu a my jsme ji už nemohli nahradit někým jiným, je to pro nás hrozný průšvih. Proto bychom potřebovali, aby nominaci nebyla tak striktně uzavřená," vysvětluje Pazderský, jehož eD system Silvini Team obsadil 14. místo a maximum zaběhla Karolina Grohová, která na Pustertaler Ski Marathonu skončila třináctá.

Související témata: