Hlavní obsah

PŘÍBĚHY JIZERSKÉ 50: I Lafata s Dočkalem před rekordmany smekali

Jizerskou 50 nikdy nevyhráli, ba dokonce nikdy neskončili ani v první stovce. Přesto na trati sklízí všeobecný aplaus a uznání. Jsou rekordmany legendárního závodu. Z 51 dílů jich absolvovali 46! Jsou tři a z toho dva se v neděli chystají na hlavní závod 58. ročníku opět, Milan Paukert a Karel Šebelka. Seriál Sport.cz Příběhy Jizerské 50 pokračuje 3. dílem.

Foto: Jizerská 50 (www.jiz50.cz)

Jeden z rekordmanů Jizerské 50 v počtu účastí Milan Paukert

Článek

Když před dvěma lety běželi Jizerskou 50 i slavní bývalí fotbaloví reprezentanti David Lafata s Bořkem Dočkalem, ve stopě je zaujali členové Klubu mistrů s třiceti a více účastmi, kteří běhají se speciálními zlatými čísly.

„Přiznám se, že když jsem je předbíhal, tak jsem si vždy číslo prohlížel. Bylo na něm napsáno, od kterého roku se Jizerské 50 účastní. Nějaký pán tam měl rok 1972. To jsou opravdu borci, klobouk dolů před nimi,“ nešetřil pak uznáním historicky nejlepší střelec české ligy Lafata.

Nejvíce účastí na Jizerské 50

46 Gottfried Hänchen, Karel Šebelka, Milan Paukert

45 Ivan Jaksch, Miroslav Kocum

44 Karel Adamičko, Miloslav Košek, Jiří Laciga, Ladislav Míka, Pavel Purnoch, Josef Vaněra, Zbyněk Zeller

Oním běžkařem byl Milan Paukert (ročník 1950), jenž v roce 2023 absolvoval stejně jako Karel Šebelka (ročník 1948) svou 46. Jizerskou 50. Oba tím dorovnali rekord Němce Gottfrieda Hänchena (ročník 1935). Laufař z nedaleké Žitavy naposledy absolvoval Padesátku před čtyřmi lety v její virtuální podobě, a i tentokrát je přihlášen „jen“ do rodinného závodu. Letos ho mohou Paukert s Šebelkou trumfnout.

„Už jedu hlavně tak, abych to doběhl. Ideálně mezi pěti šesti hodinami. Naposledy jsem běžel asi šest a půl hodiny, asi o čtyřicet minut dýl než předtím, ale to i většina mých kamarádů jela o hodinu déle, a to jezdí daleko líp než já,“ usmívá se Paukert, předseda orientačních běžců v TJ Sokol Troja. „Čím jsem starší, tím více se bojím sjezdů,“ přiznává Paukert, jenž svou první Jizerskou jel v roce 1972 a od té doby vynechal jen jediný ročník v roce 1978. „V tu dobu jsem totiž běžel Marcialongu,“ vysvětlil svou jedinou absenci Paukert, jenž se na letošní závod připravoval především „na suchu“.

Karel Šebelka se poprvé zúčastnil ještě na dřevěných lyžích už o rok dříve v roce 1971, kdy se závod premiérově konal jako Memoriál expedice Peru 1970. „Jel jsem pak všechny mimo rok 1974, kdy byla metelice, hodně sněhu a mokro, a jelikož jsem byl mírně nastydlý, žena mě na Padesátku nepustila, byť na ples jsem jít mohl,“ usmívá se další rekordman. „A potom jsem nejel v roce 2012, kdy jsem byl po operaci kyčle,“ říká Šebelka, do loňského roku trenér žáků v AC Slovan Liberec. Před letošní Padesátkou na lyžích najel zhruba dvě stovky kilometrů.

Osobně se neznají, ale navzájem o sobě vědí. „Začal jsem tohle sledovat trochu víc od té doby, kdy byl založen právě Klub mistrů,“ přiznal Paukert. Klub mistrů vznikl v roce 2017, sdružuje laufaře s minimálně třiceti účastmi a nyní má 166 členů, kteří běhají se speciálním číslem.

Cítí se jako legendy závodu? „Asi trochu ano, ale nepřeceňuju to. Pro mě je důležité, aby se člověk hýbal, pokud to nějak jde, a to je všechno,“ uzavírá s úsměvem Paukert. „Já a legenda? Vůbec ne… Ale je pravda, že od té doby, co máme zlatá čísla, kde je vidět i jméno a rok prvního závodu, vás lidi okolo povzbuzují, což je celkem hezké. I závodníci třeba při předjíždění poznamenají, že jsem poprvé jel v době, kdy ještě nebyli na světě,“ uzavírá s úsměvem Šebelka. V neděli v Jizerských horách zaútočí na rekordní 47. zářez.